Užsienio naujienų apžvalga | Rugsėjis | 09 02 – 09 09

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Kinijoje, Sindziango regione filmuotas „Disney” filmas „Mulan” susilaukia kritikos dėl padėkų šalies institucijoms, kurios yra kaltinamos žmogaus teisių pažeidimais. JAV Valstybės departamento duomenimis, nuo 2015 metų Sindziage buvo įkalinti apie 2 milijonai uigūrų ir kitų turkų mažumų atstovų. Šiuo metu žmogaus teisių aktyvistai ragina „Disney” viešai paskelbti visus susitarimus su Kinijos vyriausybe dėl filmavimo šiame regione. Tai nėra pirmas kartas, kuomet šis filmas susilaukia kritikos. Filmas jau buvo dėmesio centre, kuomet pagrindinė aktorė skelbėsi palaikanti represijas prieš Honkongo protestuotojus.

Afganistane nuspręsta vaiko tapatybės kortelėje rašyti ne tik tėvo, bet ir motinos vardą. Šalyje paplitusi socialinė stigma neminėti moters vardo yra įsišaknijusi visuomenėje. Dažnai motinos vardas tampa įžeidimu vaikams mokyklose, nėra rašomas ant moters kapo. Negana to, moterys susiduria su problemomis, kuomet nori įsitvirtinti kaip teisėtos savo vaikų globėjos ar vykdyti verslo sandorius savo vardu, be vyro šalia. Nors toks žingsnis vadinamas „simboline pergale”, anot New York Times nutarimas praplės moterų teises itin svarbiu laiku, kuomet vyriausybė siekia pradėti derybas dėl dalijimosi valdžia su Talibanu. 1990-siais islamistinė Talibano vyriausybė atėmė iš moterų teises į švietimą ir apmokamą darbą.  

Mianmaro  kareiviai prisipažino vykdę mirties bausmes ir masinius civilių laidojimus, ką Jungtinės Tautos vadina genocidine kampanija prieš rohingus. Vaizdo įraše vienas iš vyrų teigia, jog buvo gavęs nurodymą:  „Šaudyk viską, ką matai ir ką girdi”. Negana to, abu kareiviai paliudijo žudę ir prievartavę rohinjų miestelio gyventojus. Tai yra pirmas kartas, kuomet kažkas iš Mianmaro kariuomenės pripažino vykdę tokius nusikaltimus. Šie asmenys buvo išvežti į Hagą, kur Tarptautinis Baudžiamasis Teismas tirs Tatmadaw veiksmus prieš rohinjus.

JAV paskelbė sankcijas Tarptautinio Baudžiamojo Teismo pareigūnams. 2002 metais JT sutarties pagrindu įkurtas teismas tiria ir patraukia atsakomybėn už genocidą, nusikaltimus prieš žmoniją ir karo nusikaltimus. Šiuo metu institucija tiria ar JAV vykdė karo nusikaltimus Afganistane. Jau birželio mėnesį Donaldas Trumpas išleido vykdomąjį raštą, leidžiantį JAV riboti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo darbuotojų disponavimą turtu bei sustabdyti patekimą į šalį. Valstybės sekretorius Mike Pompeo teigė, jog ši institucija yra neveikianti bei korumpuota ir perspėjo, jog asmenims, kurie materialiai remia darbuotojus, taip pat gresia sankcijos.

Azerbaidžane suimtas opozicijos lyderis Tofig Yagublu. Vyras kaltinamas chuliganizmu ir už tai nuteistas 4 metais 3 mėnesiams laisvės atėmimo bausme. Tofig Yagublu yra ne tik opozicijos partijos „Musavat” narys, bet ir žinomas valdžios kritikas (ypač žmogaus teisių klausimais). Paskutiniais mėnesiais šalies vyriausybė areštavo, sulaikė ir persekiojo dešimtis opozicijos politikų. Tofig Yagublu protestavo prieš neteisėtą įkalinimą ir teigė, jog skelbs bado streiką. 

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *