Užsienio naujienų apžvalga | Rugsėjis | 09 10 – 09 16

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Afganistane Talibano įsigalėjimas kelia didelį pavojų pažeidžiamoms grupėms, ypač žurnalistams, etninėms mažumoms, moterims ir mergaitėms, taip pat tiems, kurie dirbo su buvusia vyriausybe, užsienio valstybėmis ir rangovais. Iš Pandžšyro slėnio, kuriame vyksta Talibano ir pasipriešinimo kovotojų susirėmimai, gaunami nerimą keliantys pranešimai apie galimai tyčines civilių žudynes.  Rugsėjo 12 d. organizacijos „Amnesty International“ apklaustų šaltinių teigimu, Talibanas taip pat blokuoja maisto ir būtiniausių prekių patekimą į regioną. Pasak „Amnesty International“, Jungtinių Tautų Saugumo Taryba turi pratęsti misiją Afganistane (UNAMA), o Jungtinės Tautos turi suteikti reikiamą personalą ir išteklius, kad  būtų galima stebėti, tirti ir pranešti apie žmogaus teisių pažeidimus šalyje. 

Prancūzijos policijos piktnaudžiavimas ir neteisėtas jėgos panaudojimas Redono reivo metu rodo, jog šalyje kol kas nėra užtikrinama policininkų atskaitomybė. 2021 m. birželio 18 d. netoli Redono vykusiame muzikos festivalyje „Teknival“ policija septynias valandas į nesankcionuoto reivo dalyvius šaudė ašarinėmis dujomis ir į juos mėtė sprogstamąsias granatas. Buvo sužeista vienuolika policijos pareigūnų ir dešimtys dalyvių, vienas jaunuolis neteko rankos. Redono incidentas nėra pavienis atvejis. 2019 m. per naktinę policijos operaciją vakarėlio metu Nante buvo nužudytas vyras Steve Caniço. Nuolat kartojantis perteklinio jėgos naudojimo policijoje atvejams, organizacija „Amnesty International“ paragino Prancūzijos valdžios institucijas skubiai reaguoti ir nutraukti žmogaus teisių pažeidimus. 

Pietų Korėjoje LGBT asmenys mokyklose patiria socialinę izoliaciją ir žiaurų elgesį. Nors kai kurios savivaldybės yra priėmusios taisykles dėl moksleivių teisių, pagal kurias draudžiama diskriminacija dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės, tačiau šalies vyriausybė dar nepriėmė išsamaus antidiskriminacinio įstatymo, kuris apsaugotų LGBT asmenis švietimo, užimtumo ir kitose srityse. Organizacija „Human Rights Watch“ paragino Pietų Korėjos vyriausybę vystyti antidiskriminacinę apsaugą ir užtikrinti, kad LGBT jaunimas gautų paramą, padėsiančią užsitikrinti geresnes ugdymo sąlygas bei gerovę sveikatos priežiūros paslaugų klausimais.

Somalyje Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotoja Amina J. Mohammed ragina užtikrinti taikius rinkimus ir siekti didesnio moterų dalyvavimo šalies politiniame gyvenime. Šiuo metu Somalyje vyksta rinkimai į aukštesniuosius parlamento rūmus, taip pat yra ruošiamasi rinkimams į žemesniuosius parlamento rūmus, vadinamus Liaudies rūmais. Jungtinės Tautos ir kiti Somalio tarptautiniai partneriai aktyviai remia nacionalines pastangas, kuriomis siekiama paskatinti balsavimo procesą, bei reiškia paramą didesniam moterų įtraukimui į šalies politinę areną. Įvairiuose susitikimuose sostinėje Mogadiše Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotoja pabrėžė, kad šalies parlamento rinkimai yra galimybė toliau plėtoti pažangą, padarytą moterų įsitraukimo ir dalyvavimo politikoje srityje.

Sirijoje nerimą kelia padažnėję susirėmimai ir smurto protrūkiai šalies šiaurės vakaruose, šiaurės rytuose ir pietuose. Savo 24-ojoje ataskaitoje Jungtinių Tautų Sirijos tyrimo komisija pabrėžia, kad šalis nėra tinkama saugiam ir oriam pabėgėlių grįžimui. Prezidentui Bashar al – Assad pradėjus eiti pareigas ketvirtą kadenciją, neatrodo, kad būtų imtasi kokių nors veiksmų suvienyti šalį ar siekti taikos. Priešingai, nesiliauja savavališki vyriausybės pajėgų vykdomi sulaikymai. Komisija ir toliau fiksuoja kankinimus, seksualinį smurtą sulaikymo metu, mirtis laisvės atėmimo vietose bei priverstinių dingimų atvejus.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *