Užsienio naujienų apžvalga | Rugsėjis | 09 16 – 09 23

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Jungtinėse Amerikos valstijose, rugsėjo 18d., sulaukusi 87 metų, mirė Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg. Ji buvo antroji Aukščiausiojo Teismo teisėja šalies istorijoje. Ruth Ginsburg yra žymi tuo, jog itin palaikė feminizmo idėjas, moterų teises, lyčių lygybę ir LGBT+ bendruomenę. Ji buvo viena iš revoliucinio Moterų Teisių Projekto rengėjų, kuris įrodė, jog teisėjų pasirinkimo sistema diskriminavo moteris ir nusprendė, kad tokia diskriminacija neatitinka JAV konstitucijos. Negana to, šis projektas tapo vienu iš esminių teisinių lyčių lygybės pagrindų šalies istorijoje kovojant už moterų teises. Ruth Bader Ginsburg mirtis sukrėtė ne tik žmones visame pasaulyje, bet ir sukūrė konkurenciją JAV senate dėl laisvos vietos Aukščiausiame Teisme. Jei ši vieta atitektų respublikonų kandidatui, tai galėtų įtvirtinti konservatizmą šalyje, kas vėliau lemtų pokyčius tokiose temose kaip abortai, migracija ir sveikatos apsauga. 

Slovakijos parlamentas ketina priimti naujus abortų apribojimus. Naujas įstatymas prailgintų aborto laukimo laikotarpį nuo 48 iki 96 valandų, apsunkintų medicininio patvirtinimo reikalavimus nėštumui nutraukti bei apribotų gydytojų teisę skleisti moksliniais tyrimais paremtą informaciją. Negana to, pagal įstatymo projektą, būtų reikalaujama nurodyti priežastis nėštumui nutraukti bei atskleisti kitą privačią informaciją. Pasak Amnesty International, šalies įstatymų leidėjai privalo atsiimti šį pasiūlymą, nes tai sukeltų didelę grėsmę mergaičių ir moterų teisei į teisėtą abortą bei jų teisei į sveikatą. Šiuo metu, Slovakijoje leidžiama atlikti abortus per pirmąsias 12 nėštumo savaičių. Tačiau per pastaruosius kelerius metus šalies vyriausybė siekia apsunkinti saugių bei teisėtų abortų paslaugų prieinamumą.

Didžiojoje Britanijoje WikiLeaks įkūrėjo Juliano Assange byloje buvo pažeista teisė į teisingą teismą. Julian Assange buvo suimtas 2019 m. balandžio 11 d. Ekvadoro ambasadoje Londone, kur prašė politinio prieglobsčio prieš beveik septynis metus. Vyras yra kaltinamas šnipinėjimu ir įslaptintos informacijos paviešinimu. Prasidėjus teismo procesui dėl kaltinamojo ekstradicijos į Jungtines Amerikos valstijas, Amnesty International paskelbė viešą pareiškimą apie nepriklausomų stebėtojų prieigos prie bylos trūkumą ir teismo nepritarimą leisti jiems dalyvauti teismo procese. Anot žmogaus teisių organizacijos, tai pažeidžia tarptautinę teisę į teisingą teismą bei kelia grėsmę teismo proceso nešališkumui. Taip pat, Juliano Assange išsiuntimas reikštų didelę grėsmę tapti politinio persekiojimo auka.

Burundyje po naujos valdžios išrinkimo ir toliau pažeidžiamos žmogaus teisės. Naujoje ataskaitoje, kuri buvo inicijuota Žmogaus teisių tarybos, Jungtinių Tautų Burundžio tyrimo komisija teigė, kad teigiamų pokyčių būta mažai nuo tada, kai naujai išrinktas prezidentas Evariste Ndayishimiye pradėjo eiti savo pareigas birželį. Ypatingai atkreipiamas dėmesys į opozicijos narių bei rėmėjų engimą, įskaitant mirties bausmes, kankinimus, nužudymus, dingimus ir seksualinį smurtą bei vaiko teisių pažeidimus. Tai, jog tokia situacija tęsiasi ir po rinkimų, stipriai neramina Jungtinių Tautų atstovus. Negana to, prie žmogaus teisių pažeidimų prisideda tai, jog juos atlieka žvalgybos tarnyba, policija bei valdžios daugumoje esanti jaunimo grupė „Imbonerakure“. Anot Jungtinių Tautų, situaciją blogina ir daugialypis skurdas bei korupcija.

Baltarusijoje protestai nesiliauja jau virš 40 dienų. Demonstracijos ir toliau nerimsta dėl suklastotų prezidento rinkimų, valdžios smurto naudojimo, kankinimų ir neteisėtų masinius protestuotojų, žurnalistų, žmogaus teisių aktyvistų suėmimų. Nepaisant tokių įvykių, Europos Sąjunga išlieka neveikli ir susiduria su solidarumo problema sankcijų klausimu dėl Baltarusijos tarptautinės teisės įsipareigojimų nesilaikymo ir žiaurių susidorojimų su protestuotojais. Apart šių trukdžių, tarptautinis susirūpinimas tampa vis labiau apčiuopiamas. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija paskelbė nepriklausomą ekspertų tyrimą apie situaciją Baltarusijoje, o Jungtinių Tautų žmogaus teisių taryba priėmė rezoliuciją, pagal kurią žmogaus teisių padėtis šalyje bus nuolat stebima.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *