Užsienio naujienų apžvalga | Rugsėjis | 09 24 – 09 30

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Alžyro valdžios institucijos, persekiodamos žurnalistus, žmogaus teisių gynėjus ir politinius aktyvistus, vis dažniau renkasi plačiai suformuluotus kaltinimus terorizmu. Žurnalistai Hassan Bouras ir Mohamed Mouloudj – naujausios šios nerimą keliančios tendencijos aukos. Abiem gresia baudžiamoji atsakomybė už valdžios institucijas kritikuojančias publikacijas internete ir priklausymą dviem politinėms organizacijoms. Jie buvo apkaltinti su terorizmu susijusiais nusikaltimais, įskaitant vieną straipsnį, kuriame numatyta mirties bausmė ir kuriame terorizmas neaiškiai apibrėžiamas kaip „bet koks veiksmas, nukreiptas prieš valstybės saugumą, teritorijos vientisumą, stabilumą ir normalų valstybės institucijų funkcionavimą”. Organizacija „Amnesty International“ paragino Alžyro valdžios institucijas nedelsiant paleisti minėtus žurnalistus ir panaikinti jiems pateiktus nepagrįstus kaltinimus.

Libano valdžios institucijos per pastaruosius 13 mėnesių ne kartą trukdė tirti Beiruto uosto sprogimo aplinkybes ir ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad su šiuo įvykiu susijusius politikus ir pareigūnus apsaugotų nuo apklausų ir baudžiamojo persekiojimo. Reaguodamas į Libano valdžios institucijų sprendimą sustabdyti 2020 m. sprogimo Beiruto uoste tyrimą po to, kai du į apklausą iškviesti parlamento nariai kaltindami šališkumu apskundė tyrimą atliekantį teisėją, „Amnesty International“ atstovas nurodė, kad šis sprendimas yra naujausias įrodymas, jog politinė vadovybė nuo pat pirmos šio tyrimo dienos siekė tik vieno tikslo – jį sustabdyti. Tai dar kartą parodo valdžios institucijų beširdišką abejingumą aukų, nukentėjusiųjų ir jų šeimų teisių atžvilgiu.

Prancūzijos aukščiausiasis administracinis teismas pritarė Prancūzijos valdžios institucijų sprendimui panaikinti vieną iš pagrindinių kovos su diskriminacija grupių „Kolektyvas prieš islamofobiją Prancūzijoje“ (CCIF). Per daugelį metų ši organizacija atliko svarbų vaidmenį teikiant teisinę pagalbą asmenims, susiduriantiems su diskriminacija prieš musulmonus, ir tiriant Prancūzijos kovos su terorizmu priemonių diskriminacinį poveikį musulmonams. Grupės panaikinimas yra dalis platesnio masto Prancūzijos valdžios institucijų veiksmų, kuriais reaguojama į islamo ekstremistams priskiriamus išpuolius. Praėjusių metų rugpjūtį buvo priimtas prieštaringai vertinamas ir Prancūzijos nacionalinei žmogaus teisių komisijai bei Europos Komisijai sukėlęs susirūpinimą įstatymas, kuriuo siekiama „kovoti su separatizmu ir išpuoliais prieš [Prancūzijos] pilietybę“. 

Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) ataskaitoje dėl sisteminio seksualinio priekabiavimo ir prievartos Malio krepšinio federacijoje (FMBB) teisinamos prievartą patyrusios aukos, išgyvenusieji, pranešėjai ir aktyvistai, kurie prisiėmė didelę riziką atskleisdami tiesą apie patirtą prievartą. Po to, kai 2021 m. birželį „New York Times“ ir „Human Rights Watch“ užfiksavo seksualinio išnaudojimo ir dangstymo atvejus Malio krepšinyje, FIBA paskyrė Kanados teisininką Richard McLaren atlikti nepriklausomą tyrimą. Rugsėjo 14 d. paskelbtoje 149 puslapių ataskaitoje patvirtinami seksualinės prievartos, šantažo ir keršto atvejai Malio krepšinio federacijoje, ir netgi atskleidžiamas „institucinis pritarimas seksualinei prievartai“. Nustatyta, kad Malio krepšinio federacija tiesiogiai keršijo vienai žaidėjai išbraudama ją iš nacionalinės rinktinės sąrašo po to, kai ji ir jos šeima pranešė apie seksualinį priekabiavimą.

Jungtinės Karalystės vyriausybė planuoja ženkliai sumažinti nacionalinio draudimo tarifą, o tai neabejotinai turėtų neigiamą poveikį milijonų mažas pajamas gaunančių šeimų gyvenimams. Vyriausybė lėšų mažinimą pateisina tuo, kad jų skyrimas buvo išimtinė priemonė, taikoma Covid-19 pandemijos metu, kuri dabar jau nėra aktuali. Tačiau, dar gerokai prieš pandemiją, išmoką, padedančią padengti pragyvenimo išlaidas, gaunantys žmonės sunkiai sudurdavo galą su galu.  Siūlomas išmokų mažinimas pažeistų Jungtinės Karalystės tarptautinius žmogaus teisių srities įsipareigojimus palaipsniui įgyvendinti asmenų teisę į deramą gyvenimo lygį. Būtent į tai parlamentarų dėmesį atkreipia organizacija „Human Rights Watch“.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *