Užsienio naujienų apžvalga | Rugsėjis | 10 21 – 10 28

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Čilėje po referendumo nuspręsta, jog bus perrašoma šalies konstitucija gyvavusi nuo Pinochet karinės diktatūros laikų. Iš referendume dalyvavusių 7.5 milijonų žmonių, 79% rėmė perrašymą. Šis pokytis buvo inicijuotas praeitų metų lapkričio mėnesį, prasidėjus protestams dėl didėjančių pragyvenimo išlaidų ir nelygybės šalyje. Anot Guardian, tokia referendumo baigtis – didžiulė pergalė Čilės piliečiams. Teigiama, jog naujoji konstitucija bus rengiama tik piliečių išrinktos institucijos ir turėtų būti pateikta rinkėjams 2022 metų viduryje.

Graikijoje nuteisti ultradešiniosios partijos „Auksinė aušra” lyderiai dėl nusikalstamos gaujos sutelkimo prisidengiant politine partija. Byloje teismas atmetė prokuroro rekomendacijas, kad lyderių bausmės būtų sustabdytos iki tol, kol bus pateiktas apeliacinis skundas. Vietoj to, teisėjai nurodė, kad tik 12 kaltinamųjų iš 51 gali likti laisvi iki apeliacijos. Tai istorinis momentas Graikijoje, kuris tikimąsi turės įtakos kitoms ekstremistinėms kraštutinės dešinės partijoms šalyje. Pats partijos steigėjas teigia, jog didžiuojasi būdamas kalėjime už savo idėjas. 

Lenkijoje Konstitucinis Tribunolas nusprendė, jog abortai dėl vaisiaus apsigimimo pažeidžia šalies Konstituciją. Anot New York Times, tai faktiškai vienintelis atvejis, kada buvo atliekamas nėštumo nutraukimas. Šis sprendimas įsigaliojo iš karto visoje valstybėje ir dar labiau sugriežtino įstatymus dėl abortų. Nutarime tribunolo pirmininkė teigė, jog tokie atvejai paneigė žmogaus orumo gerbimą ir jo apsaugą. Taip pat, remdamasi Lenkijos konstitucijoje ginama teise į gyvybę, ji teigė, jog neštumo nutraukimas remiantis vaisiaus sveikata prilygsta „tiesiogiai draudžiamai diskriminacijos formai”. Toks sprendimas tapo itin kritikuojamas žmogaus teisių aktyvistų bei tarptautinių organizacijų. 

Jungtinėse Amerikos Valstijose bandoma atsekti migrantų vaikų tėvus, kurie buvo atskirti nuo savo atžalų prie pietinės JAV sienos pagal 2018 metų „nulinės tolerancijos” politiką. Donald Trump administracija pripažino, jog iš tiesų šeimos buvo pradedamos atskirti jau nuo 2017 metų pagal pilotinę programą. Daugumos migrantų vaikų tėvai jau yra deportuoti į Centrinę Ameriką. Ši užduotis, atsekti migrantų šeimas, yra patikėta Amerikos pilietinių laisvių sąjungai (angl. American Civil Liberties Union) bei kitoms pro-bono advokatų kontoroms. Šalies institucijų duomenimis buvo atskirta apie 1000 šeimų vien 2017 metais. Šiuo metu yra susisiekta su 550 vaikų tėvais, iš kurių 25 turės galimybę grįžti į Jungtines Amerikos Valstijas. Nepaisant to, kai kurie tėvai pasirinko palikti savo vaikus, dėl baimės kas galėtų jiems nutikti grįžus į gimtinę.

Baltarusijos opozicijos judėjimui ir jos vadovei Svetlanai Cichanauskajai Europos Sąjunga skyrė Sacharovo premiją. Nuo rugpjūčio mėnesio, kada Lukašenka pareiškė pergalę prezidento rinkimuose, Baltarusijoje nerimsta protestai. Tūkstančiai šalies piliečių protestuoja gatvėse nepaisant laisvės atėmimo rizikos bei kitų grėsmių. Dėl šio pasipriešinimo, apdovanojimą gaus ne vien Cichanauskajai, bet ir daugiau opozicijoje esančių žmonių. Sacharovo premiją už minties laisvę, žmogaus teisių laimėjimus kiekvienais metais skiria Europos Parlamentas. Ji buvo įsteigta 1988 metais, pagerbiant žmogaus teises ir pagrindines laisves ginančius asmenis bei organizacijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *