Šį kartą mūsų radare – Rusijos karas Ukrainoje, egzekucijos Irane, riaušės Brazilijoje, edukacija Holokausto atminties tema Jungtinių Arabų Emyratų mokyklose ir Specialusis santuokos įstatymas Indijoje.
Ukraina
Paskutinėmis gruodžio dienomis ir sausio pradžioje nuo Rusijos karinių pajėgų išpuolių nukentėjo daugybė Ukrainos civilių gyventojų, dažnai nutrūkdavo komunalinių paslaugų teikimas šalyje. Vien per gruodį, kaip užregistravo OHCHR, Ukrainoje fiksuota daugiau nei 800 nukentėjusių civilių.
Vaikai – pažeidžiamiausia visuomenės grupė bet kokio ginkluoto konflikto metu. Remiantis 2022 m. vasario 24 d. – gruodžio 31 d. UNICEF Ukrainos humanitarinės padėties ataskaita, nuo karo pradžios žuvo arba buvo sužeisti 1148 vaikai. 5,7 mln. vaikų neteko galimybės mokytis, 1,5 mln. vaikų susiduria su psichikos sveikatos sutrikimais.
Rusija, vykdydama invaziją į Ukrainą, sistemingai naikina jos kultūros objektus. „The New York times“ atliktas tyrimas atskleidė, kad 339 objektams – muziejams, paminklams, bibliotekoms, universitetams ir kt. – padaryta didžiulė žala.
Sausio penktąją Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko pranešė, kad, Rusijos pajėgoms bandant įžengti į Bachmutą, sunaikinta daugiau nei 60 proc. miesto infrastruktūros.
Skaudžiu Rusijos karo prieš Ukrainą padariniu tapo pasaulyje vis gilėjanti maisto krizė, kadangi Rusija ir toliau blokuoja didžiąją dalį krovinių iš Ukrainos, kuri yra viena iš didžiausių pasaulyje kviečių augintojų. Keliuose dar veikiančiuose Ukrainos uostuose Rusijos raketos ir dronai periodiškai atakuoja grūdų terminalus, kuriuose kviečiai ir kukurūzai kraunami į laivus.
Iranas
Irane tęsiasi viešos egzekucijos. Sausio 7 d. pakarti du vyrai, dalyvavę antivyriausybinėse demonstracijose. Gruodį toks pat likimas buvo ištikęs du kitus protestų dalyvius. Nuo 2022 m. rugsėjo vidurio Irano saugumo pajėgos smurtu tebebando užgniaužti protestus gatvėse po Mahsos Amini mirties Sakeze, Kurdistano provincijoje. Už dalyvavimą protestuose mirties bausme nuteista mažiausiai 13 žmonių, o malšinant protestus žuvo daugiau nei 500 protestuotojų. Tokie susidorojimai buvo pasmerkti kaip valdžios bandymas naudojant smurtą ir taip siekiant užgniaužti protestus.
Brazilija
Daugiau kaip tūkstantį žmonių Brazilijos policija suėmė po to, kai tūkstančiai kraštutinių dešiniųjų buvusio prezidento J. Bolsonaro šalininkų sausio 8 d. šturmavo Brazilijos Kongresą, Aukščiausiąjį Teismą, apsupo prezidento rūmus ir niokojo pastatus. Riaušininkai protestavo prieš praėjusių metų prezidento rinkimų, kuriuose J. Bolsonaro pralaimėjo kairiajam Luiz Inácio Lula da Silva, rezultatus. J. Bolsonaro jau daug metų reiškia kaltinimus dėl Brazilijos rinkimų sistemos patikimumo, o daugelis jo šalininkų tvirtina, kad 2022 m. rinkimuose buvo balsuojama apgaulės būdu.
Keletas pasaulio lyderių pasmerkė įvykius ir išreiškė palaikymą Lulai, kuris nurodė, kad policija, leidusi šiems faktams įvykti, įrodė savo nekompetenciją. Bolsonaro, praėjus kelioms valandoms nuo išpuolio pradžios, pasmerkė jį socialiniame tinkle „Twitter“.
Jungtiniai Arabų Emyratai
Jungtinių Arabų Emyratų pradinėse ir vidurinėse mokyklose istorijos pamokose bus pradėta dėstyti Holokausto atminties tema, pranešė šalies ambasada Jungtinėse Valstijose. Ambasados tweet’e minimi vadinamieji Abraomo susitarimai, pagal kuriuos 2020 metais Jungtiniai Arabų Emyratai, Bahreinas ir Marokas normalizavo santykius su Izraeliu. „Švietimas apie Holokaustą yra žmonijos būtinybė, tačiau per daug šalių dėl politinių priežasčių ilgai menkina Shoah“, – rašė specialioji JAV pasiuntinė D. Lipstadt, pavartodama hebrajišką žodį, reiškiantį Holokaustą. „Sveikinu JAE dėl šio žingsnio ir tikiuosi, kad jų pavyzdžiu netrukus paseks ir daugiau šalių.“
Indija
Indijos Aukščiausiasis Teismas rengiasi priimti sprendimą tos pačios lyties asmenų santuokų teisinio pripažinimo klausimu. Trijų teisėjų kolegija, vadovaujama Indijos Aukščiausiojo Teismo pirmininko D. Y. Chandrachud, nurodė, kad peticijas pateikę asmenys iš esmės sutinka, jog bylos būtų perduotos Aukščiausiajam Teismui, kad šis priimtų autoritetingą sprendimą šiuo klausimu, ypač dėl to, ar tos pačios lyties asmenų santuokoms turėtų būti taikomas 1954 m. Specialusis santuokos įstatymas.