Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!
JAV pastarosios savaitės įvykiai atskleidė šalyje egzistuojančius dvigubus standartus. Kapitolijaus šturmo metu žiniasklaidoje vienas iš labiausiai diskutuojamų klausimų buvo apsaugos trūkumas bei policijos elgesys su riaušių dalyviais. Dauguma lygino įvykius su Black Lives Matter demonstracijomis, kurių metu prieš taikius protestuotojus buvo pasitelktos griežtesnės priemonės. Kaip pavyzdžiui, Nacionalinė gvardija, kuri eilėmis saugojo Kapitolijų. Tuo tarpu Donaldo Trumpo šalininkai sugebėjo patekti į vieną svarbiausių šalies institucijų bei kartu niokoti joje esančius JAV demokratijos simbolius.
Šiaurės Airijoje žmogaus teisių organizacija ėmėsi teisinių veiksmų prieš vyriausybę dėl abortų klausimo. Nėštumo nutraukimas Šiaurės Airijoje yra legalus nuo 2019 metų spalio mėnesio. Nepaisant to, panaikinus vieną griežčiausių pasaulyje abortų įstatymų, moterys siekiančios nutraukti nėštumą susidūrė su daugeliu kliūčių. Viena svarbiausių – medikų ir įstaigų, teikiančių šią paslaugą trūkumas. Tad, organizacija išreiškė susirūpinimą dėl tokios situacijos, kuri anot žmogaus teisių aktyvistų, verčia moteris rinktis nesaugius nėštumo nutraukimo būdus.
Vatikane Popiežius Pranciškus pakeitė Romos katalikų bažnyčios įstatymus, suteikdamas moterims daugiau teisių. Moterims bus leidžiama skaityti bibliją mišiose, dalinti komuniją, tarnauti prie altoriaus. Daugumoje šalių, jau seniai yra leidžiama atlikti minėtus veiksmus. Tačiau Popiežius panaikino galimybę konservatyviems vyskupams uždrausti atlikti šias pareigas. Nepaisant to, moterims vis dar draudžiama užimti svarbius postus bažnyčioje, kaip pavyzdžiui duoti kunigystės įžadus. Todėl lygių teisių organizacijos tai vertina kaip pozityvų, tačiau ne radikalų pasikeitimą.
Izraelio ministras pirmininkas patvirtino apie 800 naujų namų statybas Vakarų Krante. Anot Al Jazeera, šiuo sprendimu ministras pirmininkas siekia pritraukti dešinės rinkėjus ir taip pasiekti pergalę artėjančiuose rinkimuose. Pagal tarptautinę teisę, naujakurių gyvenvietės yra nelegalios. Palestinos bei daugumos užsienio šalių atstovai teigia, jog jos yra viena iš pagrindinių problemų neleidžiančių išspręsti Izraelio ir Palestinos konflikto. Šiuo metu Vakarų Kranto teritorijoje gyvena apie 500,000 naujakurių iš Izraelio.
Irano vyriausybė jau metus nepateikia lėktuvo katastrofos tyrimų rezultatų. 2020-aisiais sausio 8 dieną buvo numuštas Ukraine International Airlines lėktuvas. Incidento metu žuvo 176 keleiviai bei įgula. Šis įvykis sekė po Irake įvykdyto generolo Qasem Soleimani nužudymo, kada Iranas vykdė raketų išpuolius prieš Jungtinių Amerikos Valstijų bazę, esančią Irake. Jų metu buvo „klaidingai” numuštas keleivinis lėktuvas. Po incidento, Irano vyriausybė prisiėmė kaltę ir teigė, jog tirs aplinkybes bei atlygins patirtą žalą. Tačiau anot Human Rights Watch, Irano vyriausybė, praėjus metams nuo šio įvykio, pažadų neištesėjo. Aplinkybės ir toliau nėra aiškios, o informacija nėra atskleidžiama nei žuvusiųjų artimiesiems. Todėl tarptautinė žmogaus teisių organizacija skatina Iraną nuodugniai išnagrinėti katastrofą ir viešai paskelbti tiesą.

Dominyka Ginelevičiūtė
Tarptautinė politika