Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!
JT ekspertai pareiškė susirūpinimą dėl Gvantanamo kalėjime Kuboje taikomos savavališkų sulaikymų praktikos. Nustatyta, kad nuo 2002 m. iki 2021 m. šiame kalėjime kalinimo metu mirė devyni asmenys: du iš jų – dėl natūralių priežasčių, o kiti septyni, kaip pranešama, nusižudė. Nė vienam iš kalinių nebuvo pareikšti kaltinimai įvykdžius nusikaltimą ir jie nebuvo dėl jo nuteisti. JT ekspertai tikisi, kad ateityje tokios suėmimų be teismo praktikos bus atsisakyta ir teisinės valstybės principo bus laikomasi labiau.
Arabų žmogaus teisių informacijos tinklas (angl. Arab Network for Human Rights Information), viena aktyviausių Egipto nepriklausomų žmogaus teisių organizacijų, sausio 10 d. paskelbė esanti priversta nutraukti savo veiklą. Tokį sprendimą priimti įtakojo 2019 metais pasirodęs įstatymas, griežtai apribojantis pilietinės visuomenės grupių veiklą ir įgalinantis vyriausybę tokią veiklą visapusiškai kontroliuoti, pavyzdžiui, reikalauti, kad visos nevyriausybinės organizacijos registruotųsi Socialinio solidarumo ministerijoje. Pasak organizacijos „Human Rights Watch“ atstovo, Arabų žmogaus teisių informacijos tinklo sprendimas nutraukti darbus po beveik dviejų veiklos dešimtmečių, deja, puikiai iliustruoja tą faktą, kad Egipto vyriausybė ir toliau siekia nutildyti kritiškus pilietinės visuomenės atstovų balsus.
JT žmogaus teisių ekspertai pasmerkė vis dažniau prieš demonstrantus Kazachstane naudojamą smurtą bei jėgą. Pastebima, kad šalies saugumo pajėgos, reaguodamos į protestus, ėmėsi griežtų priemonių ir savavališkai sulaikė tūkstančius protestuotojų, įskaitant žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus bei politinių partijų atstovus, taip aiškiai siekdamos įbauginti kritikus ir numalšinti pasipriešinimą. Šiame kontekste, kaip nurodo JT pranešėja žmogaus teisių ir apsaugos kovojant su terorizmu klausimais, itin didelį susirūpinimą kelia Kazachstane galiojantis pernelyg platus sąvokos „terorizmas“ apibrėžimas. JT ekspertai paragino šalies saugumo pajėgas liautis beatodairiškai naudoti mirtiną jėgą prieš protestuotojus, o šalies valdžią – užtikrinti, kad būtų atliktas nepriklausomas ir žmogaus teisėmis pagrįstas tyrimas dėl smurto prieš demonstrantus.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sausio 12 d. pranešė, kad, paaštrėjus krizei Sudane, nuo praėjusių metų lapkričio mėn. užregistruota jau 15 išpuolių prieš sveikatos priežiūros darbuotojus ar įstaigas. Bent du iš patvirtintų incidentų buvo susiję su karinio personalo reidais ir įsiveržimais į objektus, kiti atvejai – su pacientų ir darbuotojų areštais, sulaikymais, sužalojimais ir prievartinėmis kratomis. Pranešimai apie padažnėjusius išpuolius gaunami Sudane besitęsiant protestams dėl praėjusių metų spalio mėn. įvykdyto karinio perversmo, nutraukusio pereinamojo laikotarpio civilinės valdžios pasidalijimo susitarimus.
JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro Ženevoje atstovė spaudai išreiškė susirūpinimą dėl dviejų buvusių Tuniso vyriausybės pareigūnų, kurie neaiškiomis aplinkybėmis gruodžio mėnesį buvo suimti. Jos nuomone, tokie atvejai leidžia spręsti, kad žmogaus teisių padėtis Tunise tik blogėja. Ekspertė paragino nedelsiant paleisti abu vyrus arba pateikti jiems kaltinimus laikantis tinkamo proceso standartų.