Užsienio naujienų apžvalga | Sausis | 01 13 – 01 20

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Rusijoje 30 dienų iki teismo sulaikytas opozicijos politikas Aleksejus Navalnas. Jei aktyvistas bus pripažintas kaltu, jam gręsia 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė. Aleksejus Navalnas buvo sulaikytas oro uoste. Po 24 valandų policijos nuovadoje sekė netikėtas teismo procesas. Jo advokatė teigė, jog apie tai buvo pranešta likus kelioms minutėms iki teismo posėdžio pradžios. Dėl šios priežasties, anot jos, nebuvo laiko nei peržiūrėti dokumentų, nei pasikalbėti su pačiu Aleksejumi Navalnu. Tokius veiksmus smerkė ne tik žmogaus teisių organizacijos dėl pažeistos teisės į teisingą teismą, bet ir Europos Sąjungos šalys narės bei JAV. 

Gvatemaloje apie 7000 migrantų buvo sutikti su lazdomis ir ašarinėmis dujomis. Anot BBC, tūkstančiai žmonių sekmadienį sulaikyti netoli sienos su Hondūru. Vyriausybė teigia, jog nepriims „neteisėtų masinių judėjimų“. Migrantai, bėgantys nuo smurto ir skurdo, siekė nukeliauti iki Meksikos, o tuomet kirsti sieną su JAV. Tokį kelią kiekvienais metais pasirenka tūkstančiai Centrinės Amerikos gyventojų. 

Latvijoje priimta toliau svarstyti konstitucijos pataisą dėl šeimos kaip vyro ir moters santuokos įtvirtinimo. Balsavimas vyko kaip atsakas į praėjusiais metais šalies Konstitucinio Teismo priimtą LGBT+ bendruomenei palankų sprendimą, kuriame įtvirtinta, jog šeima gali būti laikomi ir tos pačios lyties atstovai. Toks nutarimas įpareigoja valstybę apginti ir paremti vienalytes šeimas kaip ir betkurias kitas. Tačiau, Nacionalinio aljanso lyderis paskelbė, jog teismo sprendimas neatspindi Latvijos visuomenei priimtino šeimos apibrėžimo. Todėl, pateikė iniciatyvą jį taisyti.

JAV įvedė sankcijas Kubos vidaus reikalų ministerijai dėl žmogaus teisių pažeidimų. Ši institucija yra atsakinga už Kubos policijos, vidaus saugumo pajėgų ir kalėjimų sistemos kontrolę. Anot JAV, ministerija piktnaudžiauja galia ir nepaiso žmogaus teisių. Pareiškime buvo minimas elgesys su disidentu Jose Danieliu Ferreriu, kuris anot JAV, buvo laikomas ministerijos kontroliuojamame kalėjime, jame mušamas ir kankinamas. Dėl šio priežasties, Donaldo Trumpo administracija įtraukė šalį į valstybinių terorizmo rėmėjų sąrašą. Kubos užsienio reikalų ministras Bruno Rodriguez teigė, jog toks Donaldo Trumpo administracijos veiksmas yra  „prievartos priemonė” prieš Kubą. Tad, jis apsunkins numatytas Joe Bideno pastangas sušvelninti įtampą su šalimi.

Šveicarijos ir Kinijos susitarimas atskleidė, jog žmogaus teisės buvo iškeistos į finansinę naudą. Šis slaptas sandoris leido Kinijos policijos ir saugumo pajėgoms atvykti į Šveicariją, apklausti ir deportuoti Kinijos piliečius, kurie tariamai turi „neteisėtą” imigracijos statusą, įskaitant persekiojamus religinius veikėjus bei politinius aktyvistus iš Honkongo. Šis susitarimas baigė galioti praeitų metų gruodžio 7 dieną, tad šiuo metu sprendžiama ar jis bus atnaujinamas. 

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *