Užsienio naujienų apžvalga | Sausis | 01 19 – 01 26

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Sausio 26 d. Rusijos pajėgos vėl smogė Kyjivui ir kitiems Ukrainoms miestams, paleisdamos 55 sparnuotąsias raketas, nuo kurių žuvo mažiausiai 11 žmonių ir dar 11 buvo sužeisti, pranešė valdžios institucijos. Nuo spalio mėnesio Rusija vykdo kampaniją, kuria siekia sunaikinti Ukrainos infrastruktūrą ir paralyžiuoti šalies elektros energijos tiekimo tinklus. Kaip nurodė Ukrainos ministras pirmininkas Denisas Šmyhalas, Rusijos pajėgų tikslas – palikti ukrainiečius be šviesos ir šilumos, taigi svarbiausias taikinys yra energetikos objektai. Vien per gruodį, kaip užregistravo Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR), Ukrainoje fiksuota daugiau nei 504 nukentėjusių civilių. Vis dėlto, OHCHR tvirtinimu, realus aukų skaičius galimai yra gerokai didesnis. 

Vaikai – pažeidžiamiausia visuomenės grupė bet kokio ginkluoto konflikto metu. Sausio 24-ąją, Tarptautinę švietimo dieną, UNICEF paragino didinti paramą, siekiant užtikrinti mokymosi galimybes vaikams Ukrainoje ir pabėgėlius priimančiose šalyse. Kaip nurodo UNICEF, 11 mėnesių trunkantis karas sutrikdė daugiau nei 5 mln. Ukrainos vaikų ugdymą. Nuo karo pradžios šalyje nukentėjo daugiau nei 2600 mokyklų, o daugiau kaip 400 buvo sugriautos visiškai. Dėl nuolat besitęsiančių išpuolių siekiant sunaikinti elektros infrastruktūrą dažnai didelėse teritorijose  nutraukiamas elektros energijos tiekimas, o neturint nuolatinės prieigos prie elektros virtualių pamokų lankymas Ukrainos vaikams yra nuolatinis iššūkis.

Jungtinės Amerikos Valstijos

JAV bendruomenės beveik kasdien patiria masinių šaudynių išpuolių darbo vietose, mokyklose ar maldos namuose. Ginkluoto smurto archyvo duomenimis, vien per sausį šalyje įvykdyta 40 masinių šaudynių, per kurias žuvo daugiau kaip 70 žmonių. Kaip informuoja San Mateo apygardos prokuratūra, sausio 25 d. įtariamajam dėl šaudymo Half Moon Bay, Kalifornijoje buvo pateikti 7 kaltinimai žmogžudyste per mirtiniausią išpuolį apygardos istorijoje. Tyrėjai vis dar bando išsiaiškinti, kas lėmė masines šaudynes, per kurias žuvo keletas žmonių, Monterėjaus parke Kalifornijoje ir Vašingtono Jakimoje. Tuo pat metu JAV Kongreso lyderiai įpareigoti imtis veiksmų dėl teisės aktų, susijusių su ginklų saugumu, ypač dėl šturmo šautuvų, kuriuos renkasi daugelis masinių šaudynių vykdytojų.

Libanas

Pasaulis neturėtų užmiršti prieš 2,5 metų įvykusio pražūtingo sprogimo Beiruto uoste. Jo metu 218 žmonių žuvo, apie 7 000 buvo sužeisti, o 300 000 priversti palikti savo namus, nes didelė miesto dalis buvo sugriauta. Kaip nurodo organizacija „Human Rights Watch“, nors įrodymai aiškiai liudija, kad kalti aukšto rango pareigūnai, tačiau ydinga šalies teisinė sistema nesugebėjo užtikrinti teisingumo. Negana to, sausio 25 d. Libano generalinis prokuroras įsakė paleisti visus įtariamuosius, sulaikytus dėl sprogimo. Tai skandalingas žingsnis, atskleidžiantis politinį kišimąsi į tyrimą. Libano žmonės, išduoti savo pačių vadovaujančių politikų, priversti ieškoti pagalbos kitur. Iniciatyvą palaiko daugiau nei 160 Libano ir tarptautinės teisių gynimo grupės, nukentėjusieji ir aukų šeimos. Jie paragino JT Žmogaus teisių tarybą įsteigti tarptautinę faktų nustatymo misiją, padėsiančią įvykdyti taip reikalingą teisingumą, kurio neįmanoma pasiekti šalies viduje.

Žurnalistų apsaugos komitetas

Sausio 24 d. paskelbtoje Žurnalistų apsaugos komiteto (Committee to Protect Journalists – CPJ) ataskaitoje nurodoma, kad 2022 m. žurnalistų ir naujienų žiniasklaidos darbuotojų nužudymų skaičius išaugo beveik 50 proc., todėl šie metai buvo tragiškiausi spaudai nuo 2018 m. Komiteto duomenimis, praėjusiais metais buvo nužudyti mažiausiai 67 spaudos atstovai, o šį padidėjimą lėmė Rusijos karas Ukrainoje ir padažnėję smurto atvejai Lotynų Amerikoje.

Komitetas nurodė, kad 2022 m. Ukrainoje žuvo 15 žurnalistų, iš kurių 13 – rinkdami naujienas ir rengdami reportažus apie karą. Dėl kitų dviejų mirčių organizacija atlieka tyrimą. Meksikoje, kuri pastaraisiais metais yra daugiausiai žurnalistų gyvybių praradusi šalis pasaulyje, 2022 m. žuvo 13 žurnalistų – tai antras pagal aukas skaičius. Valdžios institucijos turi dėti daugiau pastangų, siekdamos sustabdyti šiuos nusikaltimus ir užtikrinti, kad jų vykdytojai būtų nubausti, nes abejingumas yra pagrindinis šio smurto kaltininkas.

Nyderlandai

Iš Nyderlandų atskriejo džiugi žinia: pagaliau šios šalies konstitucija bus iš dalies pakeista, aiškiai uždraudžiant diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos ir negalios. Ankstesnė konstitucija draudė diskriminaciją dėl religijos, įsitikinimų, politinių pažiūrų, rasės, lyties ir „bet kokiais kitais pagrindais“. Pakeitimu siekiama apsaugoti LGBT asmenų ir neįgaliųjų teises bei skatinti visų šalies gyventojų integraciją.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *