Užsienio naujienų apžvalga | Sausis | 01 20 – 01 27

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Rusijoje protestuose dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno suėmimo buvo sulaikyta apie 4 tūkstančiai žmonių. Human Rights Watch teigia, jog policija naudojo perteklinę jėgą. Daugelis demonstracijos dalyvių pranešė apie smurtą panaudotą prieš taikius protestuotojus. Nepaisant to, protestuose dalyvavo apie 100 tūkstančių žmonių įvairiuose šalies miestuose. Kolkas nėra duomenų kokiam skaičiui asmenų gresia administracinė atsakomybė dėl susirinkimų apribojimų, susijusių su COVID-19, pažeidimo ir policijos pareigūnų įsakymų nepaisymo. 

JAV oficialiai paskelbė, jog Kinija vykdo genocidą ir karo nusikaltimus prieš uigūrų musulmonus. Šalies valstybės departamento duomenimis, vadinamose perauklėjimo stovyklose sulaikyti apie 2 milijonai uigūrų bei kitų etninių mažumų atstovų. Buvę sulaikytieji liudija, jog jie patyrė politinę indoktrinaciją, smurtą, maisto ir miego nepriteklių. Kinija neigia visus žmogaus teisių pažeidimus. Valdžios atstovai skelbia, jog šios stovyklos reikalingos norint kovoti su religiniu ekstremizmu ir terorizmu. 

Egipto įkalinimo įstaigos nusižengia žmogaus teisėms. Naujasis Amnesty International tyrimas analizuoja tokias problemas kaip savavališko sulaikymo politiką, žiaurias ir žmogaus orumą žeidžiančias sulaikymo sąlygas, draudimus kaliniams susisiekti su šeimos nariais, sveikatos apsaugos neužtikrinimą, mirtis areštinėse. Tyrime teigiama, jog šalies institucijos piktnaudžiauja ikiteisminiu laisvės atėmimu. Žmonės yra sulaikomi mėnesiais ar net metais prieš oficialų teismo sprendimą. Negana to, pačios įkalinimo įstaigos yra perpildytos, identifikuotas maisto nepriteklius, uždelsiamos būtinos sveikatos priežiūros paslaugos, dažni seksualinio priekabiavimo atvejai. 

Tailande moteris kritikavusi monarchiją nuteista rekordine 43 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Bankoko baudžiamasis teismas pripažino moterį kalta dėl pasidalinto įrašo, kuriame šmeižiama ir įžeidinėjama monarchija. Iš pradžių, teismas paskelbė 87 metų bausmę, tačiau ją sumažino perpus, kuomet moteris prisipažino esanti kalta. Paskutinį kartą, panašus atvejis buvo nutikęs 2017 metais, kuomet šalies karinis teismas nuteisė vyrą 35 metams dėl socialiniuose tinkluose patalpinto įrašo, kritikuojančio monarchiją. Šis šalyje galiojantis įstatymas yra vienas iš pagrindinių punktų pro-demokratiniuose protestuose, kurį reikalaujama panaikinti.


Australijoje paleisti į laisvę pabėgėliai, kurie virš metų buvo laikomi viename iš Melburno viešbučių. Šią savaitę pranešama, jog dvylikai iš jų bus suteikiamos laikinos vizos, kurios suteiks galimybę gyventi ir dirbti šalyje. Nepaisant to, viešbutyje ir toliau lieka sulaikyti apie 60 pabėgėlių. Tarptautinės teisės ekspertai teigia, jog kontraversiška šalies politika dėl imigracijos į šalį yra sukurta tam, jog pabėgėliai bei prieglobsčio prašytojai neturėtų galimybės patekti į Australiją. Tačiau tokia politika nesutampa su tarptautinės teisės atsakomybėmis, į kurias privaloma atsižvelgti.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *