Užsienio naujienų apžvalga | Sausis – Vasaris | 01 27 – 02 03

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Mianmare kariuomenė užgrobė valdžią ir sulaikė išrinktus lyderius. Šiuo metu šalyje paskelbta komendanto valanda bei įvesta metų trukmės nepaprastoji padėtis. Kariuomenė sulaikė partijos „Nacionalinė demokratijos lyga” (NLD) narius, kurie buvo išrinkti pernai vykusiuose parlamento rinkimuose. Negana to, karininkai užtvėrė kelius šalies sostinėje, buvo sutrikdytas interneto bei telefono ryšys. Armija tvirtina, jog rinkimai buvo neteisėti, todėl buvo imtasi tokių priemonių. Situaciją Mainmare pasmerkė JAV, Jungtinės Tautos bei Jungtinė Karalystė. Taip pat pradedama kalbėti apie gresiančias sankcijas.

Indijoje taikių protestų metu pažeidžiamos žmogaus teisės. Jau nuo praeitų metų, šimtai tūkstančių ūkininkų rinkosi į demonstracijas reikalaudami atšaukti tris ūkininkavimo įstatymus priimtus rugsėjį. Protestai buvo taikūs iki sausio 26 dienos, kuomet dalyviai susidūrė su policijos pajėgomis. Nuo šios dienos pastebimi dažni žurnalistų bei redaktorių suėmimai. Taip pat vyriausybė nutraukė mobiliojo interneto paslaugas protestų vietose. Pagal tarptautinius žmogaus teisių įstatymus Indija privalo užtikrinti, jog tokios priemonės yra būtinos ir proporcingos atsakui į saugumo problemas.

Lenkijoje nerimsta protestai dėl abortų draudimo. Ši tvirtai katalikiška šalis, prieš patvirtindama naujai sugriežtintas priemones jau turėjo griežčiausius abortų įstatymus Europos Sąjungoje. Šiuo metu įsigaliojęs įstatymas, draudžia nėštumo nutraukimą, išskyrus išprievartavimo, kraujomaišos atvejais arba kuomet motinos sveikatai ar gyvybei gresia pavojus. Dėl tokio sprendimo tūkstančiai protestuotojų išėjo į gatves Varšuvoje, Gdanske ir kituose šalies miestuose išreikšdami nepritarimą naujiems abortų draudimams.

Jungtinėje Karalystėje žydų bendruomenės lyderiai, Tarptautinės Holokausto atminimo dienos metu, kvietė sutelkti dėmesį į uigūrų musulmonų likimus. Rabinai, bendruomenių lyderiai ir Holokaustą išgyvenę žmonės kvietė Jungtinė Karalystės vyriausybę užimti griežtesnę poziciją Kinijos atžvilgiu. Atvirame laiške šalies ministrui pirmininkui, Jungtinės Karalystės britų žydų deputatų tarybos prezidentė teigė, jog žydų bendruomenė nesiryžta svarstyti palyginimų su Holokaustu. Nepaisant to, anot jos, įvykiai Kinijoje turi akivaizdžių panašumų su tuo, kas vyko nacistinėje Vokietijoje.

Jungtinių Tautų specialioji pranešėja žmogaus teisėms pradeda 13 dienų vizitą Venesueloje. Šio apsilankymo metu bus įvertintos vienašalės sankcijos šaliai. Iki šiol vienašales sankcijas yra įvedusios Kanada, Europos Sąjunga ir Šveicarija. Tuo tarpu Jungtinės Amerikos Valstijos Donaldo Trumpo valdymo metu praplėtė sankcijas iki beveik visiško prekybos embargo. Jungtinių tautų stebėtojai kritikavo tokį žingsnį dėl didėjančio maisto ir vaistų nepritekliaus šalyje. Kartu keliamas klausimas ir dėl embargo veiksmingumo silpninant Nicolas Maduro poziciją.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *