Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 01 – 10 10

Šį kartą mūsų apžvalgoje – Rusijos karas Ukrainoje, Hamas atakos Izraelyje, smurtas prieš moteris Irane, atsinaujinęs konfliktas Kalnų Karabache ir daugybę gyvybių nusinešęs išpuolis Sirijoje.

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje

Siaubingi vaizdai iš Ukrainos Charkivo srities Hrozos kaimo dar kartą parodė, kokių baisių kančių patiria civiliai gyventojai, praėjus 20 mėnesių po Rusijos invazijos. Vietos valdžios institucijų duomenimis, š. m. spalio 5 d. Rusijos raketų atakos metu prieš kaimo kavinę, kurioje žmonės buvo susirinkę į gedulingą minėjimą, žuvo 53 žmonės. Pasak valdžios institucijų, tarp žuvusiųjų buvo vienas ukrainiečių karys, dalyvavęs savo tėvo laidotuvėse. Šis išpuolis yra vienas iš daugiausiai aukų pareikalavusių išpuolių per pastaruosius metus.

Hamas atakos Izraelyje

Š. m. spalio 7 d. Hamas grupuotei pradėjus teroristines atakas ir įsiveržus į Izraelio teritoriją bei apšaudžius Izraelį raketomis, Izraelio pajėgos ėmėsi masinio atsakomojo smūgio, ir tai, tikėtina, turės neigiamų pasekmių viso regiono saugumui. Nuo to laiko, kai buvo įvykdytas netikėtas Hamas teroristinės grupuotės išpuolis prieš Izraelį, žuvo daugiau kaip 1 500 žmonių: daugiau kaip 900 žuvo ir 2 600 buvo sužeisti Izraelyje, mažiausiai 687 žuvo ir 3 700 buvo sužeisti Gazos Ruože.

Smurtas prieš moteris Irane

Dėl Irano dorovės policijos vykdomos prievartinės hidžabo dėvėjimo praktikos įvyko dar vienas tragiškas smurto prieš jauną moterį atvejis. Šešiolikmetė Armita Garavand nuo š. m. spalio 1 d. yra ištikta komos po to, kai Teherano metro ją žiauriai užpuolė policijos pareigūnai. Žmogaus teisių organizacija „Hengaw“ pranešė, kad Armita Garavand Teherano metro stotyje buvo fiziškai užpulta pareigūnų dėl to, kad tariamai pažeidė privalomą hidžabo įstatymą, ir, patyrusi sunkią traumą, šiuo metu paguldyta į ligoninę. Šis atvejis lyginamas su iranietės Mahsos Amini mirtimi, dėl kurios praėjusių metų rugsėjį visoje šalyje prieš režimą vyko masiniai protestai. 

Atsinaujinęs konfliktas Kalnų Karabache

Azerbaidžanui karinėmis priemonėmis perėmus Kalnų Karabacho kontrolę, daugiau nei 100 tūkst. Karabacho armėnų pasitraukė į Armėniją. Po to, kai per staigią karinę operaciją Azerbaidžanas perėmė šio etninių armėnų kontroliuoto anklavo kontrolę, š. m. spalio 3 d. Armėnijos parlamentas balsavo už prisijungimą prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT). Paminėtina, kad TBT anksčiau šiais metais yra išdavęs arešto orderį Rusijos prezidentui, kuris atsakingas už karo nusikaltimą – neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą jų perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją. Žmogaus teisių organizacijos teigiamai įvertino Armėnijos žingsnį ir paragino kitas regiono šalis pasekti jos pavyzdžiu. 

Dronų ataka prieš išleistuvių ceremoniją Sirijoje

Per bepiločio lėktuvo ataką prieš Sirijos karo akademiją vakariniame Homso mieste žuvo mažiausiai apie 100 žmonių. Sprogmenų prikrauti dronai buvo nukreipti į karinės mokyklos kursantų išleistuvių ceremoniją, kurioje dalyvavo jų šeimos; tarp žuvusiųjų yra moterų ir vaikų. Sirijos kariuomenė dėl išpuolio apkaltino teroristines grupuotes. Manoma, kad dronų ataka buvo įvykdyta iš opozicijos kontroliuojamų teritorijų į šiaurės vakarus nuo Homso. Tai buvo vienas iš daugiausiai aukų pareikalavusių išpuolių prieš vyriausybinius objektus šalyje per pastaruosius metus.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *