Užsienio naujienų apžvalga | Spalis| 10 07 – 10 14

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Argentinos Teisingumo ir Žmogaus teisių ministerija yra kaltinama dėl vaikų, kuriems išduotas arešto orderis, viešo duomenų publikavimo. Pagal tarptautinius žmogaus teisių įstatymus, kaltinamiesiems vaikams turi būti garantuotas privatumas visuose teisminio proceso etapuose. Anot Human Rights Watch, internetinė duomenų bazė, kurioje talpinama minėta informacija pažeidžia šiuos įstatymus, nes joje randama itin daug klaidų ir nesutapimų, kas galėtų neteisėtai apkaltinti tam tikrą asmenį. Taip pat šie duomenys yra naudojami Buenos Airių miesto valdžios naudojamoje veido atpažinimo technologijoje, kurioje susiejama kaltinamojo informacija,  tapatybė ir taip bandoma atpažinti įtariamąjį. Deja, veido atpažinimo technologija daro daug klaidų, ypač bandydama identifikuoti vaikų veidus. Todėl, neteisėto apkaltinimo tikimybė itin išauga.

Vengrijoje premjeras pasisakė prieš naujai išleistą knygą vaikams, kurioje pateikiami homoseksualūs personažai.  Viktoras Orbanas teigė, jog tokį žingsnį priima kaip provokaciją ir galiausiai įsakė palikti vaikus ramybėje. Šalies leidėjų asociacija pasmerkė tokius ministro pirmininko žodžius bei pabrėžė, jog toks atvejis išryškiną valstybėje vyraujančią cenzūrą. Anot žinių portalo Time, nuo 2010 metų, kuomet Viktoras Orbanas pateko į valdžią, LGBTQ bendruomenė patiria vis didesnes atakas. 2012 metais priimta nauja konstitucija įtraukė santuokos apibrėžimą tik kaip vyro ir moters sąjungą. Taip pat šiais metais priimtas 33 straipsnis, kuris įtvirtina teisinį translyčių asmenų nepripažinimą. Negana to, viešajame bei politiniame diskurse vis didėja priešiškumas šiai bendruomenei. 

Kroatijos žiniasklaidoje didėja neapykantos kalbos atvejų. Tai pagrindė tyrimas, kuriame buvo nagrinėjama publikuota medžiaga per paskutinius 6 metus. Anot specialistų –  išnagrinėta daugiau nei 14 milijonų individualių įrašų, kurie buvo pastebėti ne tik šalies spaudoje, radijuje, televizijoje, naujienų portaluose, bet ir socialinėse medijose. Tyrimas atskleidė, jog tradicinėje žiniasklaidoje buvo rasta daugiau nei 50 tūkstančių įrašų, kuriuose skleidžiama neapykantos kalba. Negana to, socialiniuose tinkluose iš 72 tūkstančių komentarų apie 1,5% skleidė neapykantą. Nepriimtinų pasisakymų daugiausiai buvo atrasta „Facebook” ir „Youtube” platformose, taip pat neapykantos kalbos objektai dažniausiai tapo Bosnių kilmės žmonės, musulmonų bei žydų bendruomenės nariai. Nors, procentai atrodo nėra dideli, tyrimas pagrindžia, jog neapykantos kalba sklinda kiekvieną dieną ir tokio pobūdžio įrašų tik daugėja.

Šiaurės rytų Sirijoje, kurdų valdžios institucijos suteikė amnestiją Sirijos piliečiams, kurie buvo sulaikyti įkalinimo stovyklose. Manoma, jog dauguma jų yra už Islamo valstybę kovojančių asmenų šeimos nariai. Al-monitor teigia, jog minėtoje stovykloje sąlygos buvo ypatingai blogos. Ji buvo ne tik perpildyta, bet ir joje nesilaikoma higienos bei sanitarijos reikalavimų. Negana to, anot liudininkų, kiekvieną dieną žmonėms trūksta maisto, vyksta nužudymų ir išžaginimų atvejai. Šiuo metu, žadama, jog bus paleista 25 tūkstančiai sirų (iš kurių 17 000 yra vaikai) ir suteikiama amnestija tiems, kurie bus laikomi atitinkantys kriterijus.

Socialiniame tinkle „Facebook” bus draudžiami įrašai neigiantys ar iškraipantys Holokausto įvykius. Toks veiksmas turėtų sumažinti neapykantos kalbą nukreiptą prieš žydus, sklindančias konspiracines teorijas ir klaidingą informaciją. Anot socialinio tinklo įkūrėjo Marko Zuckerbergo, žmonės „Facebook” platformoje ieškantys informacijos apie Holokaustą bus nukreipti į šaltinius, kurie skleidžia patikimą informaciją. Taip pat įraše mini, jog šis sprendimas išlaiko reikiamą balansą tarp to kokia kalba yra leistina, ir kokia ne.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *