Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 08 – 10 14

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Organizacija „Amnesty International“ atvirame laiške Jungtinių Tautų valstybėms narėms pareiškė, kad tarptautinė bendruomenė turi griežtai pasmerkti tebesitęsiančius rimtus žmogaus teisių pažeidimus Kinijos Sindziango uigūrų autonominiame regione ir atverti kelią teisingumui bei atskaitomybei. Šis raginimas nuskambėjo po to, kai 323 832 asmenys iš 184 šalių ir teritorijų pasirašė organizacijos peticiją, kurioje Kinijos institucijos raginamos paleisti visus savavališkai stovyklose ir kalėjimuose laikomus žmones, panaikinti internuotųjų stovyklų sistemą ir nutraukti sistemingus išpuolius prieš musulmonus uigūrus, vieną didžiausių Kinijos etninių mažumų. Kiekvienas parašas – tai tiesioginis raginimas Kinijai nedelsiant nutraukti sistemingą Sindziango uigūrų persekiojimą.

Alžyro valdžios institucijos turėtų atsisakyti bandymo panaikinti žinomą pilietinės visuomenės grupę dėl tariamo asociacijų įstatymo pažeidimo. Tai pareiškė net penkios tarptautinės žmogaus teisių organizacijos. Rugsėjo 29 d. Bir Mourad Rais teismas Alžyre išnagrinėjo prašymą panaikinti asociaciją „Rassemblement Actions Jeunesse“ (RAJ), teigdamas, kad asociacijos „politinė“ veikla pažeidžia jos įstatuose nustatytus tikslus. RAJ vadovai neigia kaltinimus ir teigia, kad valdžios institucijos nusitaikė į organizaciją dėl jos paramos 2019 m. prasidėjusiam prodemokratiniam judėjimui „Hirak“. Pasak Kairo žmogaus teisių studijų instituto (CIHRS) Magrebo regiono tyrėjos Nadège Lahmar, RAJ panaikinimas būtų didelis žingsnis atgal asociacijų laisvei Alžyre ir, panašu, jog valdžios institucijos, nusitaikiusios į jaunimo organizaciją, kuri remia „Hirak“, tik siekia nutildyti nepriklausomus ir taikius balsus.

Libane ūmiai pablogėjus situacijai švietimo sistemoje, padidėjo tikimybė, kad jau trečius metus iš eilės šimtai tūkstančių vaikų neturės galimybės mokytis. Organizacija „Human Rights Watch“ nurodė, kad siekdami išvengti vyriausybės neveiklumo ir delsimo, taip pat atsižvelgdami į patikimus įtarimus dėl vyriausybės korupcijos, tarptautiniai pagalbos teikėjai turėtų stengtis skirti daugiau pagalbos tiesiogiai mokykloms, mokytojams ir mokyklinio amžiaus vaikų šeimoms, kad kiekvienas šalies vaikas turėtų galimybę lankyti mokyklą. Vien pernai mokyklas paliko beveik 42 000 vaikų. Praėjusiais metais Libane apie 700 000 vaikų neįgijo jokio išsilavinimo, o 1,3 mln. vaikų, neįgijo tinkamo išsilavinimo, kai dėl antivyriausybinių protestų, pandemijos ir Beiruto uosto sprogimo, sunaikinusio 163 mokyklas, ilgą laiką mokyklos buvo uždarytos. 

Jungtinėje Karalystėje kilus pasipiktinimui dėl nusikaltimų lyties pagrindu, įskaitant Londono policijos pareigūno įvykdytą Sarah Everard nužudymą, viešojoje erdvėje imta gvildenti naują klausimą: Ar mizoginija turėtų būti laikoma neapykantos nusikaltimu? Aktyvistai, baudžiamosios teisės ekspertai ir opozicijos atstovai teigia, kad neapykantos nusikaltimų apibrėžtis turėtų būti išplėsta, kad už tokius nusikaltimus kaip priekabiavimas, smurtas šeimoje ir persekiojimas būtų griežčiau baudžiama ir kad būtų atkreiptas dėmesys į šių nusikaltimų rimtumą. Tačiau vyriausybė kol kas tokią galimybę atmeta. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Boris Johnson nurodė, kad esamas teisinis reguliavimas yra pakankamas, tačiau ne visi galiojantys teisės aktai yra tinkamai įgyvendinami. Vyriausybės statistikos duomenimis, kas ketvirta moteris Jungtinėje Karalystėje yra patyrusi seksualinę prievartą. Vidutiniškai kas tris dienas šalyje vyras nužudo moterį, o daugelis atvejų susiję su smurtu šeimoje. 

Irano valdžios institucijos privalo nedelsiant sustabdyti planuojamą mirties bausmės vykdymą jaunam vyrui, kuris buvo nuteistas mirties bausme už nusikaltimą, įvykdytą dar vaikystėje, po akivaizdžiai nesąžiningo teismo proceso, kuris buvo paremtas „prisipažinimu“, išgautu kankinant sulaikytąjį. Arman Abdolali buvo perkeltas į vienutę Raja’i Shahr kalėjime Karadže, ruošiantis jo egzekucijai įvyksiančiai šią savaitę. Prieš tai egzekucija buvo numatyta du kartus – 2021 m. liepą ir 2020 m. sausį, tačiau abu kartus ji buvo sustabdyta kilus tarptautiniam pasipiktinimui. Organizacija „Amnesty International“ priminė, kad mirties bausmės taikymas asmenims, kurie nusikaltimo padarymo metu buvo jaunesni nei 18 metų, draudžiamas pagal tarptautinę teisę ir yra smerktinas pasikėsinimas į vaiko teises. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *