Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 11 – 10 20

Šį kartą mūsų apžvalgoje – Rusijos sukeltas karas Ukrainoje, Hamas atakos Izraelyje, Mianmaro karinio režimo nusikaltimai, migrantų padėtis Pakistane ir Japonijos teismo sprendimas.

Rusijos karas Ukrainoje

Naujoje Jungtinių Tautų ataskaitoje atskleidžiama, kad Rusija ir toliau vykdo karo nusikaltimus ir žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje, įskaitant kankinimus, prievartavimus ir vaikų deportaciją. Spalio 20 d. paskelbta Nepriklausomos tarptautinės tyrimo komisijos dėl Ukrainos ataskaita yra kovo mėn. paskelbto tyrimo tęsinys. Ataskaitoje užfiksuoti papildomi beatodairiški išpuoliai naudojant sprogstamuosius ginklus. Išpuolių metu žuvo, buvo sužeisti civiliai, sunaikinti ir sugadinti civiliniai Ukrainos objektai. Tyrimas taip pat patvirtino ankstesnes išvadas apie Rusijos valdžios institucijų vykdomus sistemingus sulaikytųjų kankinimus įvairiuose sulaikymo centruose.

Hamas atakos Izraelyje

Spalio 19 d. priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje griežtai smerkiami „Hamas“ teroristiniai išpuoliai prieš Izraelį ir reiškiamas susirūpinimas dėl humanitarinės padėties Gazoje. EP atkreipia dėmesį, kad „Hamas“ išpuoliai ir Izraelio atsakas didina pasikartojančio smurto regione tikimybę. Rezoliucijoje taip pat reiškiama užuojauta šimtus gyvybių nusinešusio smūgio Al-Ahli ligoninei aukų artimiesiems ir raginama atlikti nepriklausomą tyrimą, kuris nustatytų, ar šis smūgis buvo tyčinis ir prilygsta karo nusikaltimui. Po „Hamas“ teroristinių atakų padidėjo antisemitinių pareiškimų, judėjimų ir išpuolių. EP išreiškė raginimą Europos Komisijai ir ES valstybėms imtis visų reikiamų priemonių ES žydų piliečių saugumui užtikrinti.

Mianmaro karinio režimo nusikaltimai

Mianmaro kariuomenė įvykdė dar vieną akivaizdų karo nusikaltimą – praėjusią savaitę Kačinų valstijoje užpuolė kaimą, kuriame gyveno šimtai perkeltų civilių gyventojų. Per naktinį Mung Lai Hkyet vietovės puolimą žuvo mažiausiai 28 žmonės (įskaitant 11 vaikų). Daugiau kaip 60 žmonių buvo sužeisti. Organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) turimais duomenimis, Mianmaro pajėgos iš pradžių surengė oro antskrydį prieš kaimą, o paskui apšaudė jį iš minosvaidžių, artilerijos pabūklų. HRW nerado jokių įrodymų, kad išpuolio metu šalia kaimo būtų buvę opozicijos ginkluotų grupių. „Susirūpinusios vyriausybės turėtų ne tik pasmerkti šį beatodairišką civilių gyventojų gyvybių nepaisymą, bet ir imtis prasmingų ir konkrečių veiksmų, kad kariuomenė ateityje nebevykdytų šių nusikaltimų.“, – nurodė HRW.

Migrantų padėtis Pakistane

Organizacija „Human Rights Watch“ paragino Pakistaną atsisakyti grasinimų deportuoti daugiau kaip milijoną migrantų iš Afganistano, nurodydama, kad jie susiduria su Talibano persekiojimu ir humanitarine krize šalyje. Šiuo metu, t. y. 2023 m. spalio mėn., Pakistane gyvena apie 3,7 mln. afganistaniečių, įskaitant apie 700 000, kurie pasitraukė į Pakistaną po 2021 m. Talibano įvykdyto perversmo. Daugelis iš pastarosios grupės buvo raginami iš Pakistano teikti paraiškas dalyvauti perkėlimo programose JAV, Kanadoje, Vokietijoje ir kitose šalyse. Nors 200 000 žmonių persikėlė, kiti liko nežinioje. Pasak HRW, Afganistano moterys dažnai susidurdavo su didesnėmis kliūtimis gauti prieglobstį, nes tikslinės šalys dažnai teikė pirmenybę padėti afganistaniečiams – daugiausia vyrams – kurie prisidėjo prie jų karinių pajėgumų.

Translyčių asmenų teisių užtikrinimas Japonijoje

Japonijos teismas nusprendė, kad šalies reikalavimas translyčiams asmenims atlikti chirurginę lyties keitimo operaciją, kad jie galėtų teisiškai pakeisti savo lytį, prieštarauja šalies Konstitucijai. Tai pirmas toks sprendimas Japonijoje, priimtas tuo metu, kai Japonijos Aukščiausiasis Teismas nagrinėja atskirą bylą šiuo klausimu. 2021 m. Gen Suzuki pateikė teismui prašymą, kad jo lytis būtų teisiškai pripažinta vyriška, neatliekant lyties keitimo operacijos pagal galiojančius šalyje įstatymus. Šią savaitę Japonijos teismas priėmė jam palankų sprendimą, nurodydamas, kad nėra nei būtina, nei pagrįsta versti jį atlikti tokią procedūrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *