Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 14 – 10 20

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Ukrainos gyventojai patiria didelį pavojų dėl nuolatinių bombardavimų bepiločiais orlaiviais. Rusijos kariuomenė puola civilius gyventojus, taikosi į civilinius objektus: ligonines, ambulatorijas, mokyklas, darželius, slėptuves ir energetikos infrastruktūrą. Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (OHCHR) duomenimis, vien spalio 1–16 d. Ukrainoje užregistruota 680 nukentėjusių civilių. 2022 m. spalio 20 d. ES Taryba sankcionavo tris Irano fizinius ir vieną juridinį asmenį, taip reaguodama į bepiločių orlaivių tiekimą Rusijai kare prieš Ukrainą.

Etiopija

Pranešimai apie intensyvias kovas šiaurinėje Etiopijoje, įskaitant pastarojo meto išpuolius aplink Inda Silasę, visiškai paneigia kartą pareikštus Etiopijos federalinės vyriausybės ir Tigrėjaus liaudies išsivadavimo fronto (TPLF) įsipareigojimus taikiai išspręsti konfliktą. Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius apgailestauja dėl dramatiško smurto eskalavimo ir žmonių netekčių. Eritrėja šiame konflikte atliko labai neigiamą vaidmenį ir prisidėjo prie jo eskalavimo, įsitraukdama į konfliktą Tigrėjuje. JT Generalinis sekretorius ragina visas kariaujančias šalis nedelsiant nutraukti karo veiksmus ir siekti oficialių paliaubų.

Jungtinė Karalystė

Liz Truss traukiasi iš Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės pareigų. Jos vadovavimas Vyriausybei truko vos šešias savaites. Tačiau poste ji liks tol, kol paaiškės naujas partijos lyderis. Tai turėtų būti nuspręsta kitą savaitę. L.Truss ambicingi planai mažinti mokesčius didinant valstybės skolą sukėlė sumaištį rinkose, ir šis sprendimas sugriovė pasitikėjimą jos vadovavimu. Šita politinė suirutė neturėtų iš esmės nulemti JK požiūrio į Ukrainą, kadangi tiek konservatoriai, tiek leiboristai reiškia paramą Ukrainai bei smerkia Kremlių. Visgi panašu, kad kas bebūtų kitas ministras pirmininkas, pagrindinis prioritetas toliau išliks vidaus politika.

Slovakija

2022 m. spalio 14 d. daugybė žmonių, įskaitant Slovakijos prezidentę ir ministrą pirmininką, susirinko į eitynes Bratislavoje, siekdami pasmerkti neapykantą LGBTIQ+ žmonėms. Tai buvo šalies pilietinės visuomenės atsakas į neseniai Slovakijoje įvykusias homofobines žmogžudystes. 2022 m. spalio 12 d. Bratislavos centre, Slovakijoje, ginkluotas kraštutinių dešiniųjų pažiūrų radikalas, įkvėptas baltųjų viršenybės idėją aukštinančių teroristų, žiauriai nužudė du jaunuolius – Matúšą Horváthą ir Jurajų Vankuličių – bei vieną asmenį sužeidė. Šaudynės buvo tyčinis suplanuotas išpuolis, kurio tikslas buvo būtent LGBTIQ+ bendruomenė, o jo vykdytojas ketino nužudyti daugiau žmonių, įskaitant aukšto rango pareigūnus. Slovakijos policija įvykį klasifikuoja kaip teroristinį išpuolį, ir tyrimas vis dar tęsiamas. Jei būtų patvirtinta, kad šis aktas yra teroristinis išpuolis, tai būtų pirmas toks atvejis prieš LGBTIQ+ bendruomenę ES.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *