Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 14 – 10 21

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Kinija, Rusija ir Kuba pateko į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą. Nepaisant kritikos dėl šiose šalyse egzistuojančių žmogaus teisių pažeidimų, minėtos valstybės 3 metus taps tarybos dalimi. Saudo Arabija, kuri taip pat buvo viena iš kandidačių, norinčių vėl prisijungti prie institucijos, nebuvo pasirinkta. Jungtinių Tautų institucija yra atsakinga už žmogaus teisių skatinimą, stiprinimą, advokaciją bei apsaugą tarptautiniu mastu. Ji „sprendžia žmogaus teisių pažeidimus valstybėse narėse, bei teikia joms rekomendacijas atsižvelgiant į prisiimtus įsipareigojimus pagal Jungtinių Tautų chartiją.” Žmogaus teisių taryba yra renkama slaptu balsavimu Jungtinių Tautų generalinėje asamblėjoje. Šis balsavimas ilgus metus buvo kritikuojamas dėl tariamai slaptų valstybių sudarinėjamų sandorių bei korupcijos.

Alžyre daugėja suėmimų dėl žmogaus seksualinės orientacijos. Human Rights Watch praneša, jog situacija valstybėje prastėja. Rugsėjo 3-ią šalyje du vyrai nuteisti laisvės atėmimo bausme. Vėliau, dar 42 žmonės suimti policijos vykusiose vestuvėse, kurios anot pareigūnų buvo tarp vienos lyties asmenų. Šie veiksmai pažeidžia teisę į privatumą, kuri yra ginama ne tik tarptautiniuose susitarimuose, bet ir pačioje Alžyro konstitucijoje.Tačiau, šiuo metu valstybėje tos pačios lyties asmenų santykiai yra baudžiami laisvės atėmimu iki dvejų metų. Taip pat, už viešą tokių santykių rodymą bausmė gali būti didinama. Bauda gręsia tuomet, kada indikuojami veiksmai, kurie pagal kodeksą interpretuojami kaip „veiksmai prieš gamtą su tos pačios lyties atstovu”.

Ispanijoje kraštutinės dešinės partija siekia  pašalinti 4-ojo dešimtmečio socialistų paminklus. Kaip teigia New York Times, kairiosios politinės jėgos šalyje per daugelį metų pašalino viešosiose erdvėse buvusius generolo Francisco Franco atminimo simbolius. Tokie veiksmai sekė po „Istorinės atminties įstatymo”, kuris buvo priimtas 2007 metais. Šis įstatymas siekė pasmerkti Franco režimą ir uždrausti aukštinti lyderius ar simbolius susijusius su 1930-ųjų kariniu perversmu ir Ispanijos pilietiniu karu. Šiuo metu, oponentai dešinėje, šalyje nori pasinaudoti įstatymo suteikiančia galia ir panaikinti atminimo simbolius skirtus žinomiems socialistiniams Largo Caballero ir Indalecio Prieto. Tokia pozicija argumentuojama tuo, jog socialistinės politinės jėgos negynė demokratijos, o verčiau skatino revoliuciją. Nepaisant to, apie 200 istorikų iš Ispanijos ir kitų šalių pasirašė protokolą bandantį paneigti tokias istorijos interpretacijas. O šalies premjeras Pedro Sanchez savo „Twitter” paskyroje teigia, jog tokia kraštutinės dešiniosios partijos retorika yra nepriimtina.

Airijos duomenų apsaugos komisija tiria socialinį tinklą „Instagram” dėl vaikų asmens duomenų privatumo pažeidimų. Europos Sąjungos Duomenų apsaugos komisija gavusi asmenų skundų nustatė, jog yra pagrindo susirūpinti dėl vaikų asmens duomenų tvarkymo. Anot Telegraph, socialinis tinklas Instagram viešai paskelbė vartotojų jaunesnių nei 18-likos metų elektroninio pašto adresus bei telefono numerius. Dėl šios priežasties buvo pradėti du tyrimai. Pirmasis, turėtų nustatyti ar Facebook gali teisėtai tęsti vaikų asmens duomenų tvarkymą. Antrasis, analizuos Instagram nustatymų tinkamumą vaikams ir įmonės atsakomybę apsaugoti jų duomenis. Kadangi įmonės „Facebook” būstinė yra Dubline, Airijos duomenų apsaugos komisija turi pritaikyti Europos Sąjungos Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą ir tikrinti šį socialinių tinklų gigantą. 2018 metais įsigaliojusios taisyklės suteikia teisę reguliavimo institucijoms skirti baudas už pažeidimus, kurios gali siekti iki 4% įmonės pajamų arba 20 milijonų eurų, priklauso kuris skaičius yra didesnis.

Izraelio vyriausybė nesuteikia vizų Jungtinių Tautų žmogaus teisių darbuotojams esantiems Palestinoje. Dėl šios priežasties 9 iš 12 personalo narių, kurių vizos nebuvo atnaujintos, turėjo išvykti dėl baimės būti be dokumentų. Likusių 3 darbuotojų vizos baigs galioti greitu metu. Izraelis nusprendė nutraukti santykius su Jungtinių Tautų agentūra kuomet ji paviešino sąrašą, atskleidžiantį 100 kompanijų dirbusių neteisėtose gyvenvietėse Vakarų krante.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *