Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 15 – 10 21

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Šri Lankos musulmonų bendruomenė nuo 2013 m. nuolat patiria diskriminaciją, persekiojimą ir smurtą, o galiausiai vyriausybė priėmė politiką, aiškiai nukreiptą prieš šią mažumą. Diskriminacija pasireiškė įvairiomis nebaudžiamomis minios atakomis ir vyriausybės politika, kuria aiškiai diskriminuojami musulmonai, įskaitant priverstinį musulmonų COVID-19 aukų kremavimą. Nors priverstinio kremavimo politika buvo atšaukta vyriausybei nusileidus tarptautiniam spaudimui prieš balsavimą dėl Šri Lankos dalyvavimo Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje, valdžios institucijos vis dar bando įgyvendinti diskriminacinius teisės aktus, įskaitant draudimą dėvėti nikabą (veido apdangalą) ir medresių (religinių  mokyklų) draudimą. 

Indijos nacionalinė medicinos komisija nurodė leidėjams ir medicinos mokykloms pataisyti vadovėlius ir mokymo programas, kad iš jų būtų pašalinti diskriminacinio ir nemokslinio pobūdžio lesbiečių, gėjų, biseksualų, transseksualų ir interseksualų apibūdinimai. Vyriausiosios šalies medicinos priežiūros institucijos įsakymas priimtas po 2021 m. birželio 20 d. Madraso Aukštojo teismo sprendimo, kuriuo šalies institucijoms nurodyta atsisakyti šališko ir netikslaus seksualinių ir lyčių mažumų vaizdavimo. Nacionalinės medicinos komisijos pranešimas rodo, kad Indijos teisės ir medicinos ekspertai plačiai remia reformą. Tai geras precedentas, kurio reikia visame švietimo sektoriuje – visapusiškai atnaujinti atgyvenusias mokymo programas.   

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos paskirti ekspertai pareiškė, kad pernelyg griežtas JAV sankcijų Iranui laikymasis galiausiai pakenkė asmenų teisei į sveikatą. Švedijos bendrovė, gaminanti tvarsčius, kurie, kaip teigiama, yra veiksmingiausia medicinos priemonė sergantiems reta ir gyvybei pavojinga odos liga, nusprendė sustabdyti siuntas į Iraną. Bendrovės atsisako finansuoti prekybą, kuriai taikoma išimtis, arba vykdyti atitinkamus sandorius su šalimis, kurioms taikomos sankcijos. Dėl to šios Švedijos bendrovės verslo partneris iš Irano negali importuoti tvarsčių, nors buvo paskelbta, kad medicinos ir kitoms humanitarinėms prekėms sankcijos nebus taikomos. Kai šalyje nutraukiamas medicinos produkto, kuris pagerina teisę į sveikatą ir užkerta kelią kančioms, pardavimas ir nėra lygiaverčio alternatyvaus produkto, padaroma didžiulė žala žmonėms, kuriems šis produktas padėjo. 

Ruandos valdžios institucijos per pastarąją savaitę suėmė devynis su opozicine partija susijusius asmenis ir žurnalistą, taip sustiprindamos susidorojimą su oponentais ir kritikais. Panašu, kad susidorojimas susijęs su opozicinės partijos „Dalfa-Umurinzi“ organizuotu renginiu, kuris buvo numatytas 2021 m. spalio 14 d. ir kuriame, be kita ko, buvo diskutuojama apie politines represijas Ruandoje. „Naujausias šalies vyriausybės vykdomas susidorojimas rodo, kad ji nėra linkusi toleruoti diskusijų ir kritikos savo atžvilgiu“, – nurodė „Human Rights Watch“ Centrinės Afrikos direktorius Lewis Mudge. Vienas iš įstatymų, kuriais ribojama saviraiškos laisvė, yra Nusikaltimų elektroninėje erdvėje prevencijos įstatymas, draudžiantis skleisti nepagrįstus gandus, už kuriuos baudžiama laisvės atėmimu iki penkerių metų ir bauda iki trijų milijonų Ruandos frankų (3 000 JAV dolerių).

Bangladešo valdžios institucijos pranešė, kad per pastarąsias penkias dienas dėl išpuolių prieš induistų namus, įmones ir maldos vietas bei dėl paskalų skleidimo socialinėje žiniasklaidoje suimta apie 450 žmonių. Įvairiose šalies dalyse iškelta apie 70 bylų. Pastarosiomis dienomis Bangladeše tvyrojo bendruomeninė įtampa, kilusi dėl įtarimų, kad spalio 13 d. Komilos mieste buvo išniekintas Koranas, o tai sukėlė smurtą keliuose šalies rajonuose. Spalio 13 d. per policijos operacijas Chandpuro rajone žuvo mažiausiai keturi žmonės, o spalio 15 d. Noakhali rajone rajone per išpuolius prieš hinduistų šventyklas žuvo dar du žmonės.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *