Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 21 – 10 31

Šį kartą mūsų apžvalgoje – Rusijos sukeltas karas Ukrainoje, Izraelis ir „Hamas“, protestai Mozambike, smurtas prieš moteris Irane ir Japonijos teismo sprendimas.

Rusijos karas Ukrainoje

Dėl padažnėjusių Rusijos atakų Ukrainoje pradėta maždaug 1 000 vaikų evakuacija iš netoli fronto linijos esančių teritorijų.

Asmenims, gyvenantiems 31 pietinės Chersono ir rytinės Donecko sričių kaimuose nurodyta perkelti savo šeimas į saugesnes vietas. Šiaurės rytų Charkivo srities pareigūnai taip pat ruošiasi evakuoti 275 vaikus iš 10 gyvenviečių. Tuo tarpu Chersono valdžia neturi pakankamai šarvuotų automobilių vaikams į saugią vietą pervežti. Kadangi nukentėjusiose teritorijose gyvena apie 800 vaikų, valdžios institucijų atstovai teigė paprašę tarptautinių organizacijų pagalbos.

Pastaruoju metu Rusijos kariai pradėjo dideles atakas keliose rytinio fronto teritorijose ir suintensyvino apšaudymą pietuose.

Izraelis ir „Hamas“

Š. m. spalio 7 d. Hamas grupuotei pradėjus teroristines atakas ir įsiveržus į Izraelio teritoriją bei apšaudžius Izraelį raketomis, Izraelio pajėgos ėmėsi masinio atsakomojo smūgio – smogė daliai „Hamas” požeminių tunelių tinklo.

Spalio 26 d. Bendrame Briuselio aukščiausiojo lygio susitikimo pareiškime Europos Sąjungos vadovai išreiškė didelį susirūpinimą dėl blogėjančios humanitarinės padėties Gazoje ir paragino imtis veiksmų, įskaitant humanitarinių koridorių nutiesimą. Humanitarinės organizacijos įspėjo apie tebesitęsiančią karo žalą civiliams gyventojams, o Jungtinių Tautų Vaikų fondas pabrėžė, kad kasdien Gazoje žūsta arba yra sužeidžiama daugiau kaip 420 vaikų. Izraelio pajėgų ir „Hamas” susirėmimų metu jau žuvo daugiau kaip 10 000 žmonių.

Protestai Mozambike

Spalio 27 d. Mozambike žmonės išėjo į gatves, reaguodami į pagrindinės opozicinės Mozambiko nacionalinio pasipriešinimo judėjimo (RENAMO) partijos raginimą, kai rinkimų komisija paskelbė šį mėnesį vykusių vietos rinkimų rezultatus. Mozambiko išlaisvinimo frontas (FRELIMO) užsitikrino 64 iš 65 šalies savivaldybių. Tačiau teismai nustatė balsavimo pažeidimų.

Spalio 26 d. paskelbus rezultatus, kitą dieną šalies sostinėje susirinko tūkstančiai opozicijos narių ir rėmėjų, kurie planavo žygiuoti prie Konstitucinės tarybos ir reikalauti nepripažinti rinkimų rezultatų. Mozambiko saugumo pajėgos atsakė koviniais šaudmenimis, guminėmis kulkomis ir ašarinėmis dujomis. Policijai apšaudžius taikius demonstrantus, žuvo mažiausiai trys žmonės, daug žmonių buvo sužeista ir suimta.

Smurtas prieš moteris Irane

Irano žmogaus teisių gynėja Nasrin Sotoudeh buvo žiauriai sumušta, sulaikius ją Teherane per merginos, nužudytos susidūrimo su Irano moralės policija metu už tai, kad pažeidė hidžabo įstatymą, laidotuves. Nors šešiolikmetės Armita Garavand žūties detalės nėra visiškai žinomos, Irano apžvalgininkai šį atvejį lygina su iranietės Mahsos Amini mirtimi, dėl kurios praėjusių metų rugsėjį visoje šalyje prieš režimą vyko masiniai protestai.

Translyčių asmenų teisių užtikrinimas Japonijoje

Spalio 25 d. Japonijos Aukščiausiasis Teismas vienbalsiai nusprendė, kad reikalavimas translyčiams asmenims atlikti chirurginę lyties keitimo operaciją, kad jie galėtų teisiškai pakeisti savo lytį, prieštarauja šalies Konstitucijai. Iki Japonijos Aukščiausiojo Teismo sprendimo vienas šalies regioninis šeimos reikalų teismas spalio mėnesį jau buvo priėmęs palankų sprendimą tokio pobūdžio byloje.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *