Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 22 – 10 28

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Nikaragvos prezidentas Daniel Ortega prieš lapkričio 7 d. vyksiančius visuotinius rinkimus sustiprino susidorojimą su politiniais oponentais, žurnalistais ir žmogaus teisių gynėjais. Nikaragvos institucijos sulaikė  septynis opozicijos kandidatus į prezidentus remiantis D. Ortega pateiktais nepagrįstais kaltinimais, kuriuos jis panaudojo siekdamas užsitikrinti ketvirtą iš eilės prezidento kadenciją. Nuo 2007 m., kai buvo išrinktas, jis perėmė visų valdžios šakų kontrolę. Ne mažesnį nerimą kelia tai, kad dauguma Nikaragvos kaimynių eina panašiu keliu. Dabar Salvadoro, Gvatemalos ir Hondūro lyderiai pradėjo kontroliuoti savo šalių teismus ir panaikino kelias trapias jų valdžios kontrolės priemones. Organizacija „Human Rights Watch“ paragino tarptautinę bendruomenę skubiai imtis veiksmų, kad Centrinėje Amerikoje būtų laikomasi teisinės valstybės principo.

Sudane nuo šūvių, paleistų į protestuotojus, žuvo mažiausiai trys žmonės ir apie aštuoniasdešimt buvo sužeisti. Organizacija „Human Rights Watch“ paragino Sudano karinę chuntą, atsakingą už valdžios perėmimą 2021 m. spalio 25 d., gerbti ir saugoti visų sudaniečių teises, įskaitant kiekvieno asmens teisę į gyvybę ir taikius protestus. Ankstyvą spalio 25 d. rytą žiniasklaida pranešė, kad saugumo pajėgos suėmė mažiausiai penkis ministrus bei kitus politinius lyderius. Kariniai vadovai, kurie paleido pereinamojo laikotarpio vyriausybę ir įvedė nepaprastąją padėtį, turėtų susilaikyti nuo neproporcingo jėgos naudojimo ir nedelsiant paleisti politinius lyderius bei kitus savavališkai sulaikytus asmenis.

Jungtinių Tautų Organizacijos nepriklausomas žmogaus teisių Irane tyrėjas pranešė, kad šiemet Irane jau įvykdyta 230 egzekucijų, įskaitant devynioms moterims ir vienam vaikui, kuriems mirties bausmė buvo įvykdyta slaptai. 2020 m. mirties bausmė šalyje įvykdyta daugiau kaip 250 žmonių, įskaitant mažiausiai keturis vaikus. Javaid Rehman, Brunelio universiteto Londone žmogaus teisių ir islamo teisės profesorius, pavadino „būtinybe“ Iranui reformuoti savo baudžiamąją teisę ir teisingumo sistemą, nedelsiant įvedant mirties bausmės nepilnamečiams pažeidėjams moratoriumą. J. Rehman taip pat išreiškė didelį susirūpinimą dėl pagrindų, kuriais Iranas grindžia mirties bausmės taikymą. Dažnu atveju bausmė taikoma remiantis neaiškiais kaltinimais dėl keliamos grėsmės Irano nacionaliniam saugumui. 

Prancūzijoje į prezidento postą pretenduojantis Éric Zemmour dar nepaskelbtoje kampanijoje, kuria jis siekia tapti griežtai dešiniuoju Prancūzijos prezidentu, buvo daug stebinančių elementų, tačiau turbūt nė vienas iš jų nebuvo toks netikėtas, kaip jo bandymas reabilituoti kolaborantinį Prancūzijos antrojo pasaulinio karo laikų režimą.Vichy režimas gynė Prancūzijos žydus ir atidavė žydus užsieniečius „, – vienoje televizijos laidoje nurodė É. Zemmour, bandydamas sudaryti įspūdį, kad maršalo Philippe Pétain karo laikų vyriausybė, kuri į mirtį pasiuntė daugiau kaip 72 500 žydų, nebuvo tokia jau bloga. Šis komentaras pribloškė ne tik dėl to, jog pats É. Zemmour yra žydų tautybės. Nėra jokių įrodymų, kad Vichy režimas stengėsi apsaugoti Prancūzijos žydus. Priešingai, yra pripažįstama, kad ta vyriausybė bendradarbiavo su naciais suimdama žydus, tiek užsieniečius, tiek prancūzus.

Jungtinių Arabų Emyratų policija įvykdė plataus masto kampaniją, kurios metu savavališkai sulaikė ir deportavo mažiausiai 375 iš Afrikos migruojančius darbuotojus. Teisėtai dirbę afrikiečiai buvo išvežti iš savo namų per siaubingus naktinius reidus, nugabenti į kalėjimą, kur su jais buvo elgiamasi žeminančiai ir buvo nuolat pažeidinėjamos kitos žmogaus teisės, o po to kolektyviai deportuoti be jokio teismo proceso. Aštuoniolika deportuotųjų teigė, kad jie buvo priverstinai grąžinti į savo gimtąsias šalis po to, kai iš jų buvo atimtos santaupos, asmeniniai daiktai ir dokumentai. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *