Užsienio naujienų apžvalga | Spalis | 10 29 – 11 04

Afganistane Talibanas mergaitėms uždraudė mokslą po pradinės mokyklos, įsakydamas vidurinėms mokykloms atsidaryti tik berniukams. Draudimas, galiojantis didžiojoje šalies dalyje, ir neaiški Talibano politika milijonus mergaičių verčia sunerimti dėl savo išsilavinimo. Net jeigu mergaičių mokyklos būtų nedelsiant atidarytos, jų mokymosi procesas, įskaitant pasiruošimą egzaminams, mokyklos baigimo planus ir stojimą į universitetus, jau patyrė didžiulį žingsnį atgal. Išsilavinimas yra esminė žmogaus teisė, tačiau per pastaruosius du mėnesius ji buvo atimta iš milijonų Afganistano mergaičių. Talibanas turėtų nieko nedelsdamas atidaryti vidurines mokyklas mergaitėms visoje šalyje.

Jungtinių Tautų klimato konferencija, žinoma kaip COP26, Glazgo mieste Škotijoje prasidėjo JT diplomatams ir politikams kviečiant imtis daugiau veiksmų ir ambicijos bei išsikelti naujus įsipareigojimus šiltnamio dujų emisijos pažabojimui bei adaptacijai šylančios planetos pasekmėms. JT klimato kaitos vykdomoji sekretorė Patricia Espinosa teigė, jog šiuo metu pasaulis yra kelyje, kuris veda prie pasaulio temperatūros padidėjimo 2.7 Celsijaus laipsniais, o tai yra toli nuo sutarto tikslo – 1.5 Celsijaus laipsnių. JT generalinis sekretorius António Guterres kreipiasi į COP26 pasaulio lyderių konferenciją, kuri kartu suburia valstybių lyderius ir valdžias, pilietinę bendruomenę ir verslų vadovus, kurie buvo pakviesti, kad iškeltų ambicingus veiksmus, ir kurie kalba apie dujų emisijos sumažinimą, adaptacijos padidinimą ir finansų mobilizavimą bei signalizuoja savo įsipareigojimą užtikrinti, kad 1.5 Celsijaus laipsnių tikslas COP26 būtų pasiektas.

Sudano sostinėje Chartume spalio 25d. saugumo pajėgos nužudė mažiausiai šešis vyrus ir sužeidė dar 140 žmonių tikrais šoviniais šaudydamos į protestuotojų minią. Mažiausiai šeši vyrai buvo šaltakraujiškai nušauti ir dar šimtai buvo sužaloti (kai kurie netgi mirtinai) vien dėl to, jog naudojosi savo teise į taikius susirinkimus. Sukilimai prasiveržė Chartume ir kai kuriuose provincijos miestuose, įskaitant Madani miestą esantį centriniame Sudane ir El-Fashir miestą esantį Darfur regione, kaip atsakas generolo Abdel Fattah Al-Burhan pranešimui, deklaruojančiam karinį perversmą ir ekstremalią padėtį visoje šalyje. Tokie specialiųjų pajėgų veiksmai yra nesąžiningi ir jiems negali būti leista vėl pasikartoti, teigia Amnesty International regioninis direktorius rytų ir pietinei Afrikai Deprose Muchena. 

Malyje, spalio 25d., praėjus dienai po to, kai JT Saugumo Taryba užbaigė vizitą šalyje, aštuoni žmonės, įskaitant jauną berniuką ir apie 80 metų vyrą, buvo rasti negyvi N‘Dola kaime, šalies centriniame regione Segu. Kaimo gyventojas, kuris padėjo palaidoti nužudytuosius, Human Rights Watch (HRW) pasakė, jog jie buvo nužudyti per valdžios kovos su terorizmu operaciją. HRW gavo atskirus kaltinimus dėl kitų naujausių pažeidimų Segu regione, įskaitant vietinio senolio nužudymą, įvykdytą vietinių gynybos pajėgų, bei sugauto civilinių saugumo pajėgų nario galvos nukirtimą, įvykdytą ginkluotos islamistinės grupuotės. HRW kviečia Malio valdžią įdėti daugiau pastangų tam, kad įvykdytų savo pareigą apsaugoti civilius. Valdžios pareigūnai turi ištirti pranešimus dėl kariuomenės ar opozicijos karinių grupuočių vykdomų teisių pažeidimų.

Po centrinio rinkimų komiteto priimto sprendimo dėl generalinio prokuroro prašymo panaikinti bulgarų kandidato į prezidentus Boyan Rassate neliečiamybę, po to, kai jis buvo įsitraukęs į žiaurią ataką prieš LGBT bendruomenės centrą šį savaitgalį, Amnesty International regioninio direktoriaus pavaduotojas Europai Massimo Moratti nurodė, jog B. Rassate buvo tarp Rainbow Hub bendruomenės centro užpuolikų, kurie naikino nuosavybę ir užpuolė mažiausiai vieną žmogų. Sprendimas panaikinti B. Rassate politinę neliečiamybę turi būti pirmas žingsnis užtikrinant, kad visi, prisidėję prieš šios žiaurios atakos būtų tiriami ir patraukti atsakomybėn. Dabar bulgarų pareigūnai privalo imtis skubių veiksmų, kad sustabdytų politikų ir politinių partijų  LGBT bendruomenės kaip atpirkimo ožio naudojimą, bei užtikrinti, jog tokio tipo smurtas neturėtų vietos politikoje. Itin svarbu yra tai, jog jie privalo iš dalies pakeisti įstatymus, kad homofobiškas ir transfobiškas smurtas būtų pripažintas kaip neapykantos nusikaltimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *