Užsienio naujienų apžvalga | Spalis – Lapkritis | 10 28 – 11 06

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Rusijos karas Ukrainoje

2022 m. lapkričio 5 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nurodė, kad, nepaisant nuolatinės grėsmės iš Rusijos, tarptautinės bendruomenės susitelkimo dėka grūdų eksportas iš Ukrainos tęsiasi, ir pasaulyje buvo išvengta maisto krizės paaštrėjimo. Pasak prezidento, per pastarąją savaitę iš Odesos, Černomorsko ir Pivdenio uostų išplaukė 28 laivai, gabenantys daugiau kaip 800 000 tonų maisto. Paskirties kryptys – Egiptas, Libija, Marokas, Alžyras, Omanas, Turkija, Kinija ir Etiopija.

Praėjusią savaitę Miunsteryje vykusiame susitikime Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Valstybės sekretorius Antony Blinkenas nurodė, kad Didžiojo septyneto (G7) šalys susitarė sudaryti naują koordinavimo grupę, kuri padėtų „sutvarkyti, atkurti ir apsaugoti Ukrainos elektros energijos tinklą“. 2022 m. lapkričio 6 d. Ukrainos prezidentas pranešė, kad dėl Rusijos pajėgų išpuolių prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą be elektros liko daugiau kaip 4,5 mln. žmonių, dauguma jų – Kijevo ir Kijevo regiono gyventojai.

2022 m. lapkričio 6 d. Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad per 8 karo mėnesius rusų pajėgos Ukrainoje apgadino 1100 medicinos įstaigų, iš kurių 144 buvo visiškai sunaikintos.

Etiopijos vyriausybės ir Tigrėjaus valdžios institucijų paliaubos

2022 m. lapkričio 2 d. Etiopijos federalinė vyriausybė ir Tigrėjaus regiono valdžia pasiekė oficialų paliaubų susitarimą, kuris gali baigti dvejus metus trunkantį pilietinį karą ir leisti atnaujinti humanitarinės pagalbos teikimą regiono gyventojams.

Tačiau ekspertai teigia, kad paliaubų susitarimas turi aiškius laimėtojus ir pralaimėtojus: atrodo, kad tai – lemiama Etiopijos vyriausybės pergalė, kuri Tigrėjaus regiono gyventojams gali būti sunkiai priimtina, kadangi susitarime raginama per 30 dienų visiškai nuginkluoti Tigrėjaus pajėgas (The New York Times). Susitarimu taip pat sudaromos sąlygos Etiopijos federalinėms pajėgoms perimti visus oro uostus, greitkelius ir federalinius objektus Tigrėjaus regione.

Oslo universiteto Etiopijos politikos tyrėjas Kjetil Tronvoll nurodė, kad įtikinti Tigrėjaus pajėgas „savanoriškai nusiginkluoti ir tapti neginamomis prieš priešo, su kuriuo jos kovoja jau dvejus metus, akivaizdoje“ būtų „itin prieštaringas klausimas“. Prieš pat prasidedant taikos deryboms, Etiopijos kariuomenė užėmė kelis Tigrėjaus miestus, todėl, analitikų teigimu, Tigrėjaus derybininkai sudėtingose derybose atsidūrė nepalankioje padėtyje.

Nuolatinis smurto eskalavimas Mianmare

Kaip „The Diplomat“ paskelbtame komentare teigia padėties Mianmare tyrėjas Manny Maung, Jungtinė Karalystė neseniai parengė JT Saugumo Tarybos rezoliucijos projektą, kuriame pabrėžiama būtinybė nutraukti nebaudžiamumą už karinius pažeidimus ir raginama Mianmarui įvesti pasaulinį ginklų embargą. Šalių vyriausybės turėtų viešai pareikšti paramą Mianmaro chuntos patraukimui atsakomybėn ir paremti tai, kad dėl Mianmaro būtų kreiptasi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą.

Mianmaro karinės pajėgos, kurios dešimtmetį dalijosi valdžia su civilinės valdžios atstovais, 2021 m. vasario 1 d. įvykdė perversmą, ir nuo to laiko žiauriai susidoroja su oponentais. Organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) užfiksavo po perversmo plačiai paplitusius ir sistemingus pažeidimus, įskaitant neteismines egzekucijas ir kankinimus, kurie laikomi nusikaltimais žmoniškumui.

Kova su nebaudžiamumu Kenijoje

Kenijos prezidentas William Ruto per susitikimą su šalies Nepriklausoma policijos priežiūros institucija nurodė, kad policijos vykdomi neteisminiai žudymai šalyje turi liautis. Neseniai dėl dviejų Indijos piliečių, konsultavusių W. Ruto rinkimų kampaniją, ir jų vairuotojo nužudymo prieš teismą stojo penki Kenijos policijos pareigūnai, kurie priklausė dabar jau išformuotam specialiųjų tarnybų padaliniui. Praėjusią savaitę dėl šių mirčių buvo teisiami dar keturi pareigūnai.

2022 m. rugpjūčio mėn. paskelbtoje HRW ataskaitoje teigiama, kad Kenijos valdžios institucijų negebėjimas patraukti jų baudžiamojon atsakomybėn už ankstesnius policijos piktnaudžiavimus didina naujų piktnaudžiavimų riziką. Kenijos saugumo analitikas George Musamali nurodė, kad pareigūnų suėmimas ir jų patraukimas atsakomybėn yra pažangos ženklas.

Be to, neseniai Kenijos prokuratūros direktorius Noordinas Haji pranešė, kad 12 policijos pareigūnų, kurių dauguma yra aukšto rango, bus teisiami dėl nusikaltimų žmoniškumui, susijusių su 2017 m. porinkiminių protestų malšinimu. Kenijos nacionalinės žmogaus teisių komisijos duomenimis, tuomet žuvo 94 žmonės ir daugiau kaip 300 buvo sužeisti.

Seulo tragedija

2022 m. spalio 29 d. vakarą Pietų Korėjos sostinėje Seule per Helovino šventę kilus panikai žuvo daugiau kaip 150 žmonių, daugiausia jaunos moterys (The New York Times). Gatvėse susibūrusi minia buvo tokia didelė, kad jau apie aštuntą valandą vakaro buvo beveik neįmanoma judėti į priekį. Tie, kuriems anksčiau pavyko patekti į restoranus ir barus, nebegalėjo išeiti. Liudininkai nurodė, kad maždaug prieš dešimtą valandą grupė jaunų vyrų pradėjo įnirtingai tiesti kelią. Tada kilo panika. Siaurose Itaewon rajono gatvelėse nebuvo jokios galimybės evakuotis, o policija, tą dieną užsiėmusi politinių mitingų tvarkymu, iš esmės nepalaikė tvarkos.

Pranešama, kad prie tragedijos prisidėjo ne tik gatvelių siaurumas, bet ir jų išdėstymas. Taip yra todėl, kad pagrindinis šios miesto dalies pėsčiųjų takas eina tarsi dirbtine įduba, o iki jo vedančios gatvės yra gana nuožulnios. Dėl to minios stumiamiems žmonėms buvo sunku išlaikyti pusiausvyrą. Po tragedijos Pietų Korėjoje buvo įsteigtas specialusis komitetas, kuris turi tiksliai nustatyti nelaimės priežastis ir imtis priemonių, kad ateityje tokie įvykiai nepasikartotų.

JT klimato kaitos konferencija (COP27) Egipte

Egipte prasidėjo JT aukščiausiojo lygio susitikimas, skirtas klimato kaitos klausimams nagrinėti. Susitikime dalyvaujančių šalių vadovai turi pagaliau imtis efektyvių klimato srities veiksmų. Geriausias pavyzdys – Brazilija, kurios prezidentas Luiz Inácio Lula da Silva turėtų įsipareigoti įvykdyti savo pažadus dėl aplinkosaugos ir skubiai spręsti Amazonės miškų krizę (HRW).

Vyriausybės vadovai, vykstantys į susitikimą, taip pat turėtų viešai kalbėti apie sunkią žmogaus teisių padėtį juos priimančiame Egipte, remti disidentus ir raginti paleisti tūkstančius neteisėtai įkalintų aktyvistų. Vienas iš žymiausių Egipto kalėjimuose kalinčių aktyvistų yra Alaa Abd El-Fattah. Jis buvo nuteistas fiktyvaus teismo proceso ir turėtų būti nedelsiant paleistas į laisvę. Siekdamas išlaisvinimo, jis paskelbė bado streiką ir pranešė, kad klimato kaitos aukščiausiojo lygio susitikimo pradžios dieną nustos gerti vandenį, todėl gali neišgyventi iki susitikimo pabaigos, kuri numatyta lapkričio 18 d.

Beatodairiški išpuoliai prieš civilius gyventojus Somalyje

2022 m. spalio 29 d. Somalio sostinės Mogadišo gyventojai patyrė pražūtingą išpuolį. Vidurinių mokyklų moksleiviams ir jų šeimoms susirinkus į Švietimo ministeriją atsiimti baigimo pažymėjimų, sprogo dviejuose automobiliuose padėtos bombos. Žuvo daugiau kaip 120 žmonių, šimtai buvo sužeisti (Reuters). Atsakomybę už sprogdinimus prisiėmė teroristų grupuotė Al-Shabaab, kuri jau ilgą laiką vykdo tikslinius ir beatodairiškus išpuolius prieš civilius gyventojus Somalyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *