Užsienio naujienų apžvalga | Vasaris | 02 11 – 02 17

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Naujoji Zelandija beveik vienbalsiai uždraudė konversijos praktiką, kurią dažnai atlieka religinės grupės, bandydamos „išgydyti“ žmones nuo jų noro kalbėti apie savo seksualinę orientaciją ir lytinę raišką. Vasario 15 d. priimtas teisės aktas nurodo, kad konversijos terapijos atlikimas jaunesniems nei 18 metų arba nepajėgiems priimti sprendimus žmonėms yra nusikaltimas, už kurį gresia laisvės atėmimas iki trejų metų. Taip pat nusikaltimu laikoma konversijos praktika, kuri žmogui sukelia rimtą žalą, neatsižvelgiant į jo amžių. Už tai gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmė. Teisingumo komitetas gavo beveik 107 000 viešų pareiškimų dėl šio įstatymo – tai didžiausias skaičius pareiškimų dėl teisės akto, kurio yra sulaukusi Naujoji Zelandija.

2022 m. vasario 16 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) nusprendė, kad ES gali laikinai nutraukti finansavimą tuo atveju, jeigu valstybės narės nesilaiko teisinės valstybės principų. 2020 m. gruodžio mėn. ES priėmė reglamentą, su kuriuo buvo sukurtas naujas sąlygų režimas skirtas apsaugoti ES biudžetą tokių pažeidimų atvejais. Vengrija ir Lenkija 2021 m. kovo mėn. pateikė ieškinį, norėdamos panaikinti teisinės valstybės principų sąlygų režimą ir inicijavo šį procesą. Taikydama sąlygų režimą Europos Komisija turėtų pateikti rekomendacijas ES valstybėms narėms dėl lėšų sumažinimo, kai atsiranda plataus spektro ES demokratinių vertybių pažeidimų. Tai turėtų apimti išpuolius prieš teismų nepriklausomybę, taip pat valstybės kišimąsi į žiniasklaidos ir pilietinės visuomenės veiklą. Komisija taip pat turėtų siekti užtikrinti, kad ES finansavimas nebūtų naudojamas diskriminacinės politikos skatinimui, įskaitant moterų bei LGBTQI asmenų atžvilgiu.

Vietnamo institucijos reguliariai taiko aktyvistams namų areštą ir tam naudoja tam tikrą taktiką: sargybinių siuntimą prie aktyvistų namų, kelių užtvarų įrengimą netoliese ir super klijų bei pakabinamų spynų naudojimą, kad tvirtai užrakintų namų duris. „Human Rights Watch“ (HRW) tyrime buvo užfiksuoti atvejai, susiję su 170 žmogaus teisių aktyvistais, tinklaraštininkais, disidentais ir jų šeimos nariais, kuriems 2004–2021 m. buvo uždraustos vietinės ir tarptautinės kelionės. Žmonėms, kuriems taikomas areštas ar draudimai keliauti, nepranešama kiek laiko jiems bus taikomi tokie apribojimai. „Vyriausybė suvokė, kad gali laimėti, kad galima gaudyti visus disidentus, bandyti uždaryti kalėjimuose kuo daugiau asmenų, nes nebus ryžtingos tarptautinės bendruomenės reakcijos“, – nurodė „Human Rights Watch“ atstov

Saudo Arabijoje į darbo skelbimą dėl 30 moterų traukinių mašinisčių įdarbinimo atsiliepė net 28 000 kandidačių. Sušvelnėjus nepalankioms moterų įdarbinimo sąlygoms, tokie skelbimai sulaukia didelio susidomėjimo. Iki 2018 m. moterims konservatyvioje Karalystėje net nebuvo leidžiama vairuoti. Per pastaruosius penkerius metus, Saudo Arabijos kronprincui siekiant diversifikuoti ekonomiką, moterų skaičius darbo rinkoje beveik padvigubėjo ir pasiekė 33 proc. Tačiau 2021 m. trečiąjį ketvirtį dirbančių moterų skaičius Karalystėje vis dar buvo maždaug perpus mažesnis nei vyrų – 34,1 %, o moterų nedarbas buvo daugiau nei tris kartus didesnis nei vyrų – 21,9 %.

Salvadore buvo paleista į laisvę moteris, kuri 2011 m. buvo nubausta pagal itin griežtą abortų įstatymą. Praėjusių metų gruodį, per kampanijas „Septyniolika moterų“ ir „Leiskit septyniolikai moterų grįžti namo“, įžymybės skatino prezidentą N. Bukele išlaisvinti visas moteris, atliekančias kalėjimo bausmę už žmogžudystę, kai jos patyrė persileidimą, susilaukė negyvo vaiko ar susidūrė su kitomis akušerinėmis problemomis. Nuo 2021 m. gruodžio mėn. jau penkios moterys buvo paleistos į laisvę, tačiau daugybė moterų dėl šių kaltinimų vis dar kalinamos.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *