Užsienio naujienų apžvalga | Vasaris – Kovas | 02 25 – 03 03

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Sakartvele tūkstančiai protestuotojų išėjo į gatves, reikalaudami sušaukti pirmalaikius rinkimus, teisėsaugai suėmus šalies pagrindinės opozicinės partijos „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ lyderį. Šalies opozicijos lyderis buvo suimtas per reidą jo vadovaujamos partijos būstinėje. Demonstrantai žygiavo miesto pagrindine gatve su visų Sakartvelo opozicinių partijų lyderiais priešakyje, mojuodami Sakartvelo, Europos Sąjungos bei Jungtinių Amerikos Valstijų vėliavomis, o paskui surengė mitingą prie parlamento rūmų. Sakartvelą politinė krizė krečia nuo spalį įvykusių parlamento rinkimų, kuriuos opozicija pasmerkė kaip suklastotus, valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“ paskelbus apie pergalę nereikšminga persvara. Pats Nikanor Melia (Nika Melia) pasmerkė sprendimą pareikšti jam kaltinimus dėl „masinio smurto organizavimo“ per 2019 metų antivyriausybinius protestus, teigdamas kad šis sprendimas buvo paskatintas politinių motyvų. Opozicijos lyderio suėmimas sulaukė tarptautinės bendruomenės pasmerkimo, augant nerimui dėl trapios Sakartvelo demokratijos.  

Honkonge šimtai demokratijos šalininkų susirinko prie teismo rūmų, kuriuose buvo svarstomi klausimai dėl gerai žinomiems disidentams pareikštų kaltinimų. Kaltinimai buvo susiję su ardomosios veiklos vykdymu. Pekino valdžia stengiasi numalšinti likusius protestus, nukreiptus prieš Honkongo gyventojų laisvių ribojimą, reaguodama į užpernai kilusias didžiules prodemokratinio judėjimo demonstracijas. Protestuotojai yra nepatenkinti ginčytinu Kinijos Honkongui skirtu nacionalinio saugumo įstatymu. Minėtas įstatymas numato laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už daugybę veikų, kurias Kinijos žinybos traktuoja kaip ardomąją veiklą, separatizmą, terorizmą, sąmokslą su užsienio šalių pajėgomis

Maltoje du vyrai apkaltinti dėl korupciją šalies politiniuose sluoksniuose atskleidusios žurnalistės Daphne Caruana Galizia tragiškos žūties. 53-ų metų žurnalistė žuvo 2017 metų spalio 16-ąją netoli savo namų Bidnijos kaimo gyvenvietėje, sprogus jos automobilyje paslėptai bombai. Žinoma tinklaraštininkė, trijų vaikų motina buvo laikoma viena iš įnirtingiausių Maltos ministro pirmininko Joseph Muscat kritikių. Ji žuvo per ataką, prilygstančią išpuoliui prieš išraiškos laisvę. Pažymėtina, kad viena iš žurnalistės nagrinėtų temų buvo įdarbinimas per pažintis, korupcija ir nesąžiningumas aukščiausiuose šalies politiniuose ir verslo sluoksniuose. Jos nužudymas sukėlė tarptautinį pasipiktinimą, protestus ir išprovokavo įvykių grandinę, lėmusią šalies ministro pirmininko atsistatydinimą.

Graikijoje praeitą savaitę iš ligoninės buvo išrašyta aštuntą mėnesį nėščia prieglobsčio prašytoja afganė. Moteris yra kaltinama praėjusį savaitgalį tyčia sukėlusi gaisrą laikinojoje migrantų stovykloje Lesbo saloje. Anot vietos policijos, išvedusi dvi dukteris bei sūnų iš palapinės, ją padegė. Per apžiūrą ligoninėje paaiškėjo, kad moteris patyrė psichologinę traumą po to, kai jos prašymas perkelti ją į Vokietiją buvo atmestas. Laikina stovykla Lesbe, kur gyvena apie 6 tūkstančius prieglobsčio prašytojų, buvo paskubomis įrengta gaisrams sunaikinus salos Morijos stovyklą, kuri buvo laikoma labiausiai perpildyta stovykla Europoje. Tai yra ne vienintelis atvejis, kai migrantų stovykloje Graikijoje įsiplieskė gaisras. Praeitą savaitę kitoje Graikijos pabėgėlių stovykloje, esančioje į šiaurę nuo sostinės Atėnų, kilęs tragiškas gaisras nusinešė septynerių metų berniuko gyvybę.  

Nigerijoje iš internatinės mokyklos pagrobtos 279 moksleivės buvo paleistos, teigė Zamfaros valstijos gubernatorius. Šiuo metu mergaitės randasi saugiose valstybinėse patalpose. Pasak valstijos gubernatoriaus, mergaitės gyvos ir sveikos, jaučiasi gerai. Dėl išpirkos žmones grobiančių nusikalstamų gaujų nariai praeitą savaitę įsiveržė į valstybinę vidurinę mergaičių mokyklą atokiame Džangebės kaime ir iš bendrabučio pagrobė mergaites. Po šio pagrobimo vyriausybė iškart pradėjo derėtis su pagrobėjais dėl moksleivių paleidimo. Gerai ginkluotos nusikaltėlių ir kovotojų gaujos šiaurės vakarų ir vidurio Nigerijoje pastaraisiais metais suintensyvino savo atakas. Šalyje nuo 2020 metų gruodžio mėnesio per tris atskirus išpuolius prieš mokyklas buvo pagrobta daugiau kaip 600 moksleivių. Dėl tokių incidentų kyla vis didesnis susirūpinimas moksleivių saugumu.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *