Klišės apie lietuvius ir lytį, turi istoriją? (su N. Černiausku)

Iliustracija: Ruta Krau

Ar esi kada pagalvojęs/pagalvojusi, iš kur yra atsiradę stereotipai? Na ta prasme, iš kur jie atkeliauja? Pavyzdžiui, iš kur yra atėjęs sparčiu žingsniu stereotipai, kad lietuviai visi konservatyvūs, darbštūs ir t.t.? Žinoma, reikia žiūrėti į praeitį ir ten ieškoti atsakymų. Tad tą ir padariau.

Todėl šį kartą į svečius pasikviečiau istoriką kartu patyrinėti stereotipų apie mus lietuvius ir žinoma, apie lytis. Mano svečias šį kartą buvo Vilniaus universiteto istorikas ir lektorius Norbertas Černiauskas. Podkasto svečiu jis tapo ne be reikalo, mat Norbertas tyrinėja moterų ir vyrų santykius, santuoką, skyrybas, moteriškumo bei vyriškumo sampratas XX a., daugiausia tarpukario Lietuvoje. Žinoma, nemažai kalbėjomės ir apie sovietmetį, kuris dar retkarčiais kaip uodega velkasi mums iš paskos. Šioje vietoje noriu pasidžiaugti, kad dabar ta uodega velkasi vis rečiau.

Norbertas tyrinėja ne tik visuomenės istoriją, bet ir partizanų istoriją itin smarkiai. Tad kyla klausimas, kodėl jis pasirinko nagrinėti ir lietuvių visuomenę? Atsakė paprastai, juk įdomu yra sužinoti, kodėl mes esame tokie kokie esame.

Su Norbertu kartu lindome į priežasčių paiešką, klausiau jo, kaip jis galvoja, kodėl stereotipai neišnyksta ir kas duoda didžiausia postūmį stereotipams išlikti žmogaus sąmonėje. Čia galiu šiek tiek išduoti ir pasakyti, jog abu sutikom, kad didžiausias postūmis – perdavimas iš kartos į kartą, ar gi taip ir nėra? Mano galva, dėl to, būtent ir neatsikratome stereotipų.

Po kiekvienos laidos stengiuosi sau į atmintį įsirašyti kokią nors labiausiai patikusią mintį, kurią pasakė laidos viešnia arba svečias, tad šį kartą dalinuosi Norberto pasakyta mintimi: „Visko susimeistravimas pačiam“ nėra atsitiktinis dalykas, taip buvo užtušuojamas įvairių buitinių prekių deficitas sovietmečiu. Tad pasidaryk pats kultūra gimė iš to noro nelaukti kol atkeliaus kokia prekė, kai gali pats sau susimeistrauti. Kokią nors bulvių tarkavimo mašiną, pavyzdžiui“. Žinai kodėl, man ši mintis labiausiai patiko? Nes ji puikiai apibūdina tradicinį vyriškumą, vienas iš būdo bruožų tradiciniam vyrui ir yra – viską gebėti meistrauti pačiam ir neleisti niekam to daryti, nors galbūt padarytų dar geriau tas kitas.

Po šios laidos aš gavau labai daug atsakymų į daugelį klausimų, tikiu, kad ir tu juos rasi!

Marija Serbintaitė

Lyčių studijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *