Kompiuteriniai žaidimai ir lyties klišės (su G. Šėmyte)

Iliustracija: Ruta Krau

Ar žinojai, kad lyčių stereotipai kompiuteriniuose žaidimuose yra plačiai tyrinėjamas laukas nuo 1998 m.? Tai rodo, kad yra problemų šiame, nerealistiniame pasaulyje. Kodėl? Todėl, kad iš nerealybės parsigabename tokius dalykus, kaip moteris – super seksualizuota, vyras – hiper maskulinizuotas, į realybę. Ką tada darom? Šiuos stereotipus, kaip turi elgtis ir atrodyti moteris bei vyras imame taikyti sau ir aplinkiniams.

Aš pati mėgstu žaisti kompiuterinius žaidimus, labai. Kai tik turiu laiko, visai mielai sutinku pageiminti. Bet, moters aukos, seksualizuotos moters, stipriai maskulinizuoto vyro vaizdinių neparsitempiu į savo realybę, nes gebu reflektuoti, tačiau aš esu suaugusi. O kaip yra su paaugliais bei paauglėmis? Amerikiečiai ir prancūzai atliko tyrimą, kurio metu buvo nustatyta, jog ir berniukai, ir mergaitės, kurie ir kurios daug ir dažnai žaidžia yra labiau seksistai/seksistės.

Atskirai galima kalbėti ir apie moteris, kurios itin mėgsta žaisti online žaidimus. Ar žinojai, kad jos slepia savo lytį? Kodėl? Nes, vyrukai tik sužinoję, kad kitame laido gale žaidžia moteris ima jos prašyti kontaktų, laido seksistinius juokelius, atlaidžiau žiūri į padarytas klaidas, tyčiojasi (šiomis mintimis dalijosi viena iš geimerių – Gab Smolders).

Šiame epizode su Giedre palietėm labai daug aspektų, dalijomės tyrimais, kurie rodo, jog ne visi ir visos geba reflektuoti palošus žaidimą, aiškiai matoma, jog kompiuteriniai žaidimai daro neigiamą įtaką mūsų savivokai apie moteris, vyrus ir apskritai, apie lyties vaidmenis.

Ar mes sakome, kad nebegalima žaisti kompiuterinių žaidimų? Tai jau tikrai, kad ne! Mes siūlome, pažaidus pirmų pirmiausiai, sugrįžti į realybę ir reflektuoti apie tai, ką tu ką tik matei ir suvokti, kad čia tik kompiuterinis žaidimas. Gero klausymo!

Šaltiniai:

Marija Serbintaitė

Lyčių studijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *