Lyčių lygybė vis dar ant bangos?

Po vasaros grįžtame į eterį!

Naują sezoną pradedame su paprastu klausimu: „Ar lyčių lygybė vis dar ant bangos?“. Šiuo metu įvairiose platformose vis girdime diskusijas apie lyčių lygybę, kam jos reikia, ar apskritai jos reikia, galbūt viskas čia pas mus jau išspręsta ir neaišku ko čia dar galima reikalauti, o kartais net ir neaišku, kas tas lyčių lygybė yra.

Taigi, šį kartą pokalbį pradėjome nuo to, jog lyčių stereotipai dar vis labai gajūs visuomenėje ir šiokių tokių pasidalinimų savo patirtimi vasaros metu ar apskritai – gyvenimo momentais. Pasikalbėjome apie tai, ką gali jausti jaunas žmogus, kuris (-i) kartais yra tiesiog bombarduojamas (-a) įvairiausių lyčių stereotipų, kurie atkeliauja per reklamas, komentarus, visuomenės susikurtas normas ir standartus ar tiesiog per nekaltus „juokelius“. Tačiau ilgainiui šie „nekalti“ komentarai ar patirtys gali virsti ir daug skaudesniais išgyvenimais, kaip pavyzdžiui – nuolat patiriami priekabiavimo momentai.

Šį kartą šiek tiek gilinome ir į platesnius vandenis: pasirodo, jog Lyčių lygybės indekse Lietuva užima tik 23 – ją vietą, surinkusi 55,5 balus iš 100 (pirmaujanti Švedija šioje skalėje surinko 83,6 balo). Kodėl tai vyksta ir kodėl Lietuva yra vienintelė šalis Europoje nuo 2005 metų nepadariusi jokios pažangos lyčių lygybės srityje? Kai kurių atsakymų turbūt niekada ir nerasime, tačiau apžvelgėme kai kurių politikių (-ių) viešus pasisakymus bei kai kuriuos rinkiminius pažadus, kurie vienaip ar kitaip liečia lyčių lygybės temas.

O galų gale nusprendėme, kad metas atsisakyti arba atiduoti pasirinktus lyčių stereotipus ir vietoj jų gauti gyvenimišką patirtį, kuri augina ir moko. O kokių lyčių stereotipų atsisakytum Tu?

Gero klausymo!

Iliustracija Ruta Krau

Marija Serbintaitė

Lyčių studijos

Lina Januškevičiūtė

Lytiškumo ir žmogaus teisių ugdymas, LGBT+ teisės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *