„Mums būtina sustiprinti auką, kuri patyrė smurtą ar seksualinę prievarta“ sakė tinklalaidės viešnios Lilija Henrika Vasiliauskė ir Giedrė Šėmytė. Šios abi moterys vienaip ar kitaip kovoja už moterų teises Lietuvoje. Lilija yra Vilniaus moterų namų asociacijos vadovė, Giedrė – žmogaus teisių ir technologijų ekspertė.
Šį kartą podcaste norėjosi labai suvesti, jog lyčių stereotipai, lyčių lygybės nebuvimas bei diskriminacija yra žmogaus teisių pažeidimas. Tinklalaidės metu visos trys akcentavome, jog lyčių diskriminacija visų pirma susijusi su apribotomis galimybėmis veikti. Būtent, veikti. Deja, bet dažniausiai tokia galimybė yra ribojama moterims, lyties pagrindu.
Aišku, turbūt ryškiausias žmogaus teisių pažeidimas – smurtas lyties pagrindu, kurį statistiškai Lietuvoje daugiausia patiria moterys. Aišku, kad kalbant apie smurtą artimoje aplinkoje palietėme Stambulo konvenciją, kuri nebuvo priimta mūsų valstybėje. Ir, kai klausiau Giedrės ir Lilijos, ką mūsų valstybei reikėtų daryti, kad būtų mažiau moterų patiriančių smurtą, jos abi sutiko Stambulo konvencija – paruoštukas, kuriame yra surašyta viskas, bet svarbiausia, jog būtent šioje konvencijoje yra sustiprintas aukos vaidmuo, o ne smurtautojo! Giedrė dar pridūrė, kad turime nukreipti didžiulį dėmesį į švietimą. Būtent apie tai turime kalbėti jau ir su mokiniais.
Visas kitas mintis, kurios buvo pasakytos šioje tinklalaidėje, išgirsi įsijungęs/įsijungus paklausyti. Taip pat, jeigu susidūrei su smurtu ar pažįsti moterį, kuri susidūrė su smurtu artimoje aplinkoje, aplankyk Vilniaus moterų namų tinklalapį, kuriame galima rasti visą reikiamą informaciją susidūrusiai moteriai su ta nesąmone – smurtu!
Be to, dar visą reikiamą informaciją susidūrus su žmogaus teisių pažeidimu, gali rasti Žmogaus teisių balso kordinuojamame tinklalapyje Žmogaus teisių gidas.

Marija Serbintaitė
Lyčių studijos
Komentarų: 1