Moteris krašto apsaugoje (su G. Mileryte–Japertiene)

Iliustracija: Ruta Krau

Šį kartą kalbėjomės su Giedre Mileryte – Japertiene apie moteris kariuomenėje, Giedrė yra istorikė, dirbanti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir jau keturis metus tarnauja Krašto apsaugos sistemos pajėgose. Tad ir šios tinklalaidės svarbiausi klausimai buvo du, ar moteris kariuomenėje vis dar netradicinis pasirinkimas, ir ar kariuomenė gali, o gal ir yra lyčių stereotipų laužymo vieta?

Visi turbūt sutiks, kad karo istorija yra vyriškoji, na bent jau, pabrėžiama jos vyriškoji pusė, moterims numetant į šalį. Gaila, kad yra pamirštamos garsios karvedės tokios, kaip Louzen, Nakano Takeko ar Boudica, apmaudu ir tai, kad moterys padėjusios karuose, socialiniu aprūpinimu tampa nesvarbios. Mokykliniuose vadovėliuose mokiniai apie tai nesimoko, o garsiausios karvedės yra paminimo tik dvi: Žana d‘Ark ir Emilija Pliaterytė.

Su Giedre diskutavome ir apie tai. Abi nusprendėm, kad istorijos ugdymo programa gali prisidėti prie lyčių stereotipų kūrimo.

Hmm.. turbūt parašiau labai sudėtingai, bet šis podkast‘as man įsiminė tuo, kad apie tokius sudėtingus dalykus su Giedre kalbėjome taip paprastai! Giedrė dalijosi savo kariuomenės patirtimi, labiausiai įsiminęs jos pasakojimas man buvo: „Karinės pratybos, savaitgalis, žiema, 3 val. ryto, aš miške, guliu ant sniego, šlampu. Aišku, kad savęs tada klausiu: na kam man viso to reikia? Juk dabar galėčiau šiltai ir patogiai miegoti savo lovoje. Bet tada suprantu, juk aš čia vardan aukštesnių tikslų“. Ši jos mintis mane įkvėpė dar labiau mylėti savo šalį, dar labiau gerbti tuos, kurie yra pasiryžę ginti mus nuo priešų, bet mane dar labiau įkvėpė tai, kad šia patirtimi dalijosi moteris! Juk yra įprasta manyti, kad moterims kariuomenėje nėra vieta, o štai Giedrė šioje laidoje ir savo karinėje veikloje aiškiai sulaužė vieną stereotipą.

O, juk šių tinklalaidžių tikslas ir yra – sulaužyti bent vieną stereotipą!

– Marija

Marija Serbintaitė

Lyčių studijos

Komentarų: 1


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *