Žmogaus teisių balsas klausia: Ernestas Zacharevičius

Nuotrauka: Joshua Kok

Žmogaus teisių balsas klausia Ernesto Zacharevičiaus – gatvės menininko, kurio darbai puošia įvairiausius pasaulio kampelius ir skatina atkreipti dėmesį į aktualias problemas. Ernesto kūryba neša socialinę žinutę, todėl klausiame: ar menas turi paskirtį..?

Kas jums yra saviraiškos laisvė? Ar tai susiję tik su kūryba?

Saviraiškos laisvė yra žmogaus teisė, o kaip mes pasirenkame save reikšti yra kūryba. Šie du yra neatsiejami, tačiau – ne sinonimai. 

Yra sakoma, jog “mano laisvė baigiasi ten, kur prasideda kito laisvė”. Kaip tai veikia realiame gyvenime? 

Nepamenu, kas yra pasakęs, bet šis posakis buvo gerai perfrazuotas į: „tavo laisvė mojuoti kumščiu baigiasi ten, kur prasideda mano nosis”. Manau, šis posakis kalba apie mūsų moralines ir etines laisvės ribas. Žmones turi laisvę elgtis kaip panorėję tik tol, kol tai nekenkia kitiems. Deja, „realiame gyvenime” tai ne visada paisoma. Postkolonialistiniame pasaulyje mes esame atskirti nuo savo pasirinkimų pasekmių. Kapitalizmas yra pagrįstas neribojamu verslu ir silpnesniu šalių išnaudojimu, etinės ir moralinės normos tokioje sistemoje yra retai paisomos.

„Menas yra mūsų visuomenės veidrodis, o ne variklis.“

Ernestas Zacharevičius

Kaip manote, visuomenė turėtų daugiau kalbėti apie žmogaus teises ar pareigas ir atsakomybes?

Apie žmogaus pareigas ir atsakomybes yra kalbama pakankamai. Nuo vaikystės mums yra skiepijamos pareigos šeimai, mokyklai, religijai, šaliai ir t.t., tačiau retai kada šeimoje, bažnyčioje ar mokyklose mokoma apie pabėgelių teises į pilietybę, laisvę pasirinkti savo seksualinę orientaciją ar lygias finansines galimybes moterims.

Esate daug dirbęs užsienyje, keliavęs. Kaip Lietuvos visuomenės tolerancija ir pagarba vienas kitam atrodo pasauliniame kontekste?

Yra sunku apibendrinti visą šalį kaip tolerantišką ar ne. Kiekvienas žmogaus turi savo nuomonę ir politines pažiūras. Yra dalykų, kuriuos priimame labai atvirai ir tolerantiškai, kitus – šaltai ir konservatyviai. 

Daugelis jūsų kūrinių neša socialinę žinutę. Kaip manote, tai gali prisidėti prie visuomenės sąmoningumo, tobulėjimo? Jei ne, kokia yra tokio meno paskirtis?

Mano nuomone, menas yra mūsų visuomenės veidrodis, o ne variklis. Menas atspindi tai, kas vyksta pasaulyje. Ar tai būtų politika, kasdienybė ar vidiniai menininko išgyvenimai. Visa tai yra parodoma per menininko prizmę, palieka savo pėdsaką mūsų visuomenėje ir tampa istorijos dalimi.

Kristina Kukarevičiūtė

Žmogaus teisių komunikacija ir kultūra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *