Savaitės citata – Samar Badawi

Praėjusį savaitgalį pasaulį apskriejo žinia, kad Samar Badawi, viena ryškiausi Saudo Arabijos žmogaus teisių aktyvisčių, buvo paleista į laisvę po beveik trejus metus trukusio įkalinimo. Ši žinia sulaukė tarptautinės bendruomenės palaikymo, tačiau taip pat priminė ir sudėtingą padėtį ultra konservatyvioje karalystėje. Todėl šiandien pristatome Samar Badawi ir jos veiklas, siekiančias Saudo Arabijos žmonėms, ypatingai moterims, suteikti daugiau laisvių ir galimybių.

Badawi buvo pirmiausiai pastebėta tarptautinės bendruomenės, kai 2010-siais tapo pirmąja moterimis padavusia į teismą savo tėvą. Jį apkaltino dėl adhl – moters veiklų ribojimo ar draudimo. Moters tėvas jai draudė tekėti už pasirinkto vyro, taip pat fiziškai smurtavo. Šiuo būdu Badawi pradėjo kovą prieš Saudo Arabijos įstatymą, pagal kurį kiekviena moteris turi turėti vyrą globėją – tėvą, dėdę, ar netgi sūnų, – kuris yra atsakingas už svarbiausių moters sprendimų priėmimą. Ir nors 2019 šis įstatymas buvo pakeistas (šiuo metu moterys iki 21-rių metų amžiaus privalo turėti globėjus), kai Badawi ėmėsi daugelio drastiškais vadintų veiksmų, tai buvo visų Saudo Arabijos moterų realybė. Į šį veiksmą Badawi tėvas atsakė taip pat paduodamas dukterį į teismą, po kurio ši buvo įkalinta, tačiau po septynerių mėnesių paleista į laisvę. Galiausiai Badawi globa atiteko jos dėdei.

Po išteisinimo, Badawi tęsė kovą už moterų teises. 2011-siais moteris padavė vyriausybę į teismą dėl draudimo balsuoti regioninės valdžios rinkimuose. Tais pačiais metais aktyvistė ėmė dalyvauti kampanijoje už moterų vairavimo draudimo panaikinimą. Badawi ėmė reguliariai vairuoti, nepaklusdama įstatymui, ir padėti kitoms moterims vairuotojoms tvarkytis su policija bei teismo procesais. 2012-siais metais už aktyvią kovą dėl moterų teisių Badawi buvo apdovanota JAV „Tarptautinių drąsių moterų apdovanojimu“ (ang. International Women of Courage Award).

2018 metais įvykdytas Badawi suėmimas nustebino ne vieną. Princo Mohammed bin Salman valdoma valdymas į Saudo Arabiją atnešė daugybę progresyvių pokyčių, kaip moterų vairavimo draudimo panaikinimą, dėl kurio kovojo Badawi. Tačiau tai nesustabdė autokratinio rėžimo nuo ketinimų susidoroti su šalies disidentais: 2018-aisiais metais pradėtas vykdyti masinis žurnalistų, aktyvistų ir valdininkų suėmimas, kurio metu ir buvo sulaikyta Badawi. Ir nors jos paleidimas praėjus vertinamas teigiamai, aktyvistė neketina sustoti, kol jos vaikams neužtikrins geresnės ateities. „Aš svajoju, jog vieną dieną Saudo Arabija bus teisinga, vyrai ir moterys bus lygiaverčiai, visi turės teisę laisvai reikšti savo mintis. Tikriausiai jau būsiu sena, bet tikiu, kad tai išvysiu“.  

Žmogausteisės.lt

Apie žmogaus teises Lietuvoje ir pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *