Žmogaus teisių aktyvistai, kurie įkvepia

Žmogaus teisių aktyvistams socialiniai tinklai yra viena iš efektyviausių priemonių, jog žmogaus teisės būtų išgirstos. Socialiniai tinklai – tiltas, kuris jungia žmones, padeda keistis idėjomis, mokytis vieniems iš kitų, suteikia galimybes žinoti kas dedasi kitame pasaulio krašte. Socialiniai tinklai plečia ir žodžio laisvės ribas. Kviečiame susipažinti su keletu įkvepiančių ir „garsiausių” žmogaus teisių aktyvistų pasaulyje.

Nadia Murad

Pradėkime nuo 2018 m. Nobelio taikos laureatės Nadios Murad, kuri taip pat apdovanota Vaclavo Havelo žmogaus teisių ir Andrejaus Sacharovo premijomis. Nadia – žmogaus teisių aktyvistė, jazidė, kurios gimtąjį kaimą 2014 m. šiaurės Irake užpuolė vadinamoji „Islamo valstybė”. Nadios šeši broliai ir motina buvo nužudyti, o pati Nadia buvo išvežta į Mosulą ir parduota į „sekso vergiją”. Po kelių mėnesių patirto fizinio ir psichologinio smurto Nadia visgi pabėgo. O dabar Nadia keliauja po pasaulį ir garsiai pasakoja savo istoriją, nes kaip ji pati sako, tai vienintelis jos ginklas. Nadia savo paskyrose dalinasi įrašais apie susitikimus su garsiausiais pasaulio atstovais, prezidentais, kurių metu siekia atkreipti pasaulio dėmesį į jazidų genocidą. „Mano istorija – tai mano ginklas”- sako Nadia.

Instagram: @nadia_murad_taha | Twitter: @NadiaMuradBasee

Malala Yousafzai

Malala yra jauniausia visų laikų Nobelio taikos premijos laureatė (premija merginai buvo įteikta vos 17-os metų). O viskas prasidėjo nuo internetinio dienoraščio, kai Malalai buvo tik 11-ika. Gyvendama Pakistane savo internetiniame dienoraštyje ji pasakojo apie problemas šalyje, pasisakė už mergaičių švietimą, vaikų teises. Už tokią viešai reiškiamą kritiką Malala buvo pašauta Talibano pakeliui į mokyklą. Vis dėlto, mergina išgyveno ir tapo įkvėpimo ir drąsos šaltiniu milijonams žmonių visame pasaulyje. Iki šiol Malala yra aktyvi socialiniuose tinkluose, kur kalba apie švietimą ir merginų teises.

Instagram: @malala | Twitter: @Malala

Nancy Hertz

Nancy Herz 2017 metais drauge su Amina Bile ir Sofia Nesrine Srour parašė knygą „Shameless”, kurioje pasakojamos merginų, kurios buvo gėdinamos dėl „neatitikimo lyčių normoms” istorijų. Knyga susilaukė didžiulio populiarumo ne tik Norvegijoje, bet ir už jos ribų, o Nancy iki šiol gauna žinutes iš merginų, kurios dėkoja už knygą, kuri paskatino nebijoti kalbėti ir laužyti lyčių stereotipus.

Instagram: @nancherz

Kat Blaque

Feministė, iliustratorė ir rašytoja, kurios drąsius ir atvirus vaizdo įrašus galime pamatyti Youtube platformoje. Kat kuria lyties, seksualumo ir rasės temomis, neretai šias temas jungiant tarpusavyje. Ji sako: „Aš esu moteris. Aš esu juodaodė. Aš esu apkūni. Aš esu transeksuali.” Kat Blaque savo kassavaitinėje laidoje „True Tea” atsako į žiūrovų klausimus rasizmo, transfobijos ir juodaodžių kultūros temomis.

Instagram: @kat_blaque | YouTube: Kat Blaque | Twitter: @kat_blaque

Franchesca Ramsey

Amerikiečių komikė, aktyvistė, Youtuberė, aktorė. 2018 m. pasirodė Franchesca knyga „Well, That Escalated Quickly”, kurioje pasakojamos istorijos apie jos kaip aktyvistės kelią. Pati tapusi internetinių patyčių auka, Franchesca pasitelkdama savo kūrybą kalba apie stereotipus. Nuo pat 2012 m., kai jos sukurtas video „Sh*t White Girls Say To Black Girls” Franchesca yra vadinama vienu svarbiausių online aktyvizmo balsų.

Twitter:@chescaleigh | YouTube: chescaleigh | Instagram: @chescaleigh

Sakris Kupila

Sakris trans teisių aktyvistas iš Suomijos. Pats dar paauglystėje suprato, jog lytis su kuria gimė neleidžia jaustis savimi. Sakris susidūrė su keblumais, kai norėjo pasikeisti vardą, kuris atspindėtų jo tapatybę. Vėliau siekiant teisinio lytis pripažinimo, pagal Suomijos teisę Sakris turėjo būti atlikta sterilizacija. Viską išgyvenus per savo asmeninę istoriją Sakris siekia pakeisti įstatyminę bazę ir visuomenės poziciją Suomijoje trans srityje.

Instagram: @sakriskupila | Twitter: @sakriskupila

Giedrė Šėmytė

Žmogaus teisės ir technologijos, žmogaus teisių komunikacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *