Gyvenimas baimėje: smurtas prieš LGBT+ bendruomenę Salvadore, Gvatemaloje ir Hondūre

Camila Díaz Córdova daugelį metų gimtajame Salvadore kentėjo nuo smurto ir grasinimų. 2017 metais ji pasiryžo palikti šalį kartu su kitais migrantais ir ieškoti prieglobsčio Jungtinėse Amerikos Valstijose. Deja, JAV jos prašymą atmetė ir moteris buvo priversta grįžti. 2019 metais Camila buvo nužudyta trijų Salvadoro policininkų. Tai tik viena iš daugelio Centrinės Amerikos šiaurėje persekiojamų ir nužudytų translyčių moterų. Salvodare, Gvatemaloje ir Hondūre, kur nusikalstamumo lygis yra vienas didžiausių pasaulyje, LGBT+ bendruomenė gyvena nuolatinėje baimėje.

Diskriminacija šiauriniame trikampyje

Salvadoras, Guatemala ir Hondūras, kitaip vadinamos Šiauriniu Trikampiu, yra Centrinės Amerikos šiaurėje esančios šalys. Kartu jos yra grupuojamos dėl savo ekonominės padėties bei panašių sunkumų kaip skurdas, nusikalstamumas ir sparti emigracija. Šalis sieja ir visuomenėje paplitusi LGBT+ bendruomenės diskriminacija. Nors tikslių skaičių apie smurto mastą nėra, Jungtinių Tautų Vyriausiojo Pabėgėlių Komisaro (UNHCR) duomenimis 88% LGBT+ pabėgėlių iš šių šalių teigia, jog yra patyrę seksualinę prievartą ir smurtą lyties pagrindu. Smurtas yra patiriamas šeimoje, mokykloje ar darbovietėje bei kitose viešose vietose. 

Labiausiai persekiojami yra homoseksualūs vyrai ir translytės moterys. Dauguma patiria smurtą ir atstūmimą šeimoje, kai kurie teigia, jog namus turėjo palikti nesulaukę net 10 metų. Dar didesnis pavojus yra šiose šalyse paplitusios kriminalinės gaujos, kurios iš principo valdo dalį rajonų visose trijose šalyse. Policija retai bando sustabdyti jų veiklą, dauguma nusikaltimų nėra tiriami. Dažniausiai nuo gaujų smurto nukenčia nepasiturinčiuose rajonuose gyvenantys žmonės. Tai viena iš priežasčių kodėl LGBT+ bendruomenė tampa gaujų taikiniais – jie dažniau patiria skurdą. Diskriminacija mokyklose apriboja LGBT+ asmenų akademinę sėkmę arba priverčia iš viso mesti mokslus, o negavus išsilavinimo ateityje apsunkina pragyvenimo šaltinio paieškas. Skurdas ne tik padidina riziką nukentėti nuo gaujų, tačiau ir padaro žmones pažeidžiamus tokiais atvejais kaip COVID-19 pandemija. Didelė dalis translyčių moterų yra priverstos dirbti sekso darbo industrijoje, nes dėl paplitusios diskriminacijos jų darbo galimybės yra siauros. Paskelbus karantiną, daugelis jų prarado pajamas. Antra priežastis, dėl kurios LGBT+ žmonės tampa gaujų smurto aukomis yra tai, jog šie žmonės dažniausiai neturi paramos iš aplinkinių ir yra pažeidžiami. Pabėgti nuo gaujų smurto yra be galo sunku – gaujos turi informatorių tinklą, kuris gali nuolatos pranešti apie persekiojamųjų buvimo vietą. Todėl netgi persikėlus į kitą rajoną persekiojamų LGBT+ žmonių gyvybei gali grėsti pavojus.

LGBT+ diskriminacija kyla iš giliai įsišaknijusių heteronormatyvių nuostatų – bet koks žmogus, kuris neatitinka tradicinių lyties ar seksualinės orientacijos normų, yra atstumiamas ir stigmatizuojamas. Šias normas palaiko ir Šiaurinio Trikampio šalių politikai – Gvatemalos prezidentas teigė, jog tiki šeima, pagrįsta vyro ir moters santuoka, o Salvadore LGBT+ teisių palaikymas politinėje kampanijoje yra laikomas „politine savižudybe”. Toks politinis diskursas užkerta kelią LGBT+ bendruomenei galinčioms padėti reformoms, dar labiau įtvirtina homofobiškas ir transfobiškas nuostatas, kuriomis tiki didelė dalis šalies, bei pateisina smurtą prieš LGBT+ asmenis.

Būtent todėl kreipimasis į policiją ir pareiškimo pridavimas daugumai nėra išeitis. Beveik visi Amnesty International apklausti žmonės teigė, jog kreipimasis į policiją ar teisėsaugą gali tapti papildomo smurto priežastimi, o ne apsauga nuo jo. Pasak 2014 m. Salvadore atliktos apklausos, beveik 67% policininkų manė, jog LGBT+ žmonės neturi tokių pačių teisių kaip kiti. Remiantis Human Rights Watch ir Amnesty International publikuojamais pasakojimais, tikėtina, jog šis požiūris per šešis metus nepakito.

Sunkumai siekiant prieglobsčio JAV

Pasak NBC News, tarp 2007 m. sausio ir 2017 m. lapkričio mažiausiai 4,385 žmonių siekė prieglobsčio JAV bėgdami nuo diskriminacijos seksualinės orientacijos ir lyties identiteto pagrindu. Didžioji dalis šių žmonių buvo iš Salvadoro, Gvatemalos ir Hondūro. LGBT+ žmonės ieškodami prieglobsčio patiria papildomus sunkumus. Pirmiausiai, dėl prezidento D. Trumpo griežtos migracijos politikos padidėjo prieglobsčio aplikacijų atmetimas, todėl nemaža dalis LGBT+ pabėgėlių yra išsiunčiami atgal į šalis, kuriose nėra saugūs. Antra, pabėgėlius laikinai kalinant pasienyje nėra atsižvelgiama į lyties identitetą. Translytės moterys yra kalinamos kartu su vyrai ir dėl to patiria pažeminimą ir smurtą. Ilgą bei varginantį kalinimą yra sunku ištverti, ir tai neigiamai veikia pabėgėlių pasiryžimą tęsti prieglobsčio gavimo procesą. Nors žmonės bėgantys nuo smurto seksualinės orientacijos ir lyties identiteto pagrindu turi teisę gauti pabėgėlio statusą, daliai LGBT+ pabėgėlių iš Šiaurinio Trikampio JAV durys yra uždaromos.

Kokius įsipareigojimus turi Šiaurinis Trikampis ir JAV?

Pareigūnai, nužudę Camila Díaz, buvo nuteisti. Tai buvo pirmas kartas, kai Salvadore kažkas buvo nuteistas už translyčio žmogaus nužudymą. Deja, teisėjai atmetė kaltinimus, jog nužudymas įvykdytas neapykantos pagrindu. Salvadore, Hondūre ir Gvatemaloje yra priimti įstatymai, kurie draudžia diskriminaciją ir neapykantos nusikaltimus. Tačiau kai kuriuose iš šių įstatymų seksualinė orientacija nėra minima, o Salvadore neapykantos nusikaltimo pagrindu nėra nuteistas nė vienas žmogus. Visos trys šalys yra Jungtinių Tautų narės ir turėtų laikytis tarptautinės teisės bei Jungtinių Tautų susitarimų. Pagal Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių paktą , visi žmonės turi teisę į teisinę apsaugą be diskriminacijos. Todėl šios šalys turėtų užtikrinti LGBT+ asmenų saugumą, lygiateisiškumą bei galimybę be baimės išreikšti save. JAV, savo ruožtu, turėtų užtikrinti, jog LGBT+ pabėgėliams yra suteikiamas prieglobstis, pabėgėlio statusas bei kita reikiama pagalba. Užtikrinti, jog Camilos Díaz Córdovos istorija nepasikartotų. 

Šaltiniai:

  1. “Every Day I Live in Fear”: Violence and Discrimination Against LGBT People in El Salvador, Guatemala, and Honduras, and Obstacles to Asylum in the United States
  2. For many trans women, living in El Salvador is a death sentence. Coronavirus is making it even worse
  3. LGBT – Amnesty international
  4. 10 Facts About Violence in The Northern Triangle
  5. Trump proposals threaten LGBTQ asylum-seekers’ hopes of refuge in U.S
  6. The impact of violence on LGBTI people in the North of Central America

Adelė Brinkytė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *