Islamofobija Europoje: islamo baimė, išaugusi į neapykantą musulmonams

Po rugsėjo 11-osios įvykių ir ISIS išpuolių pradėjo formuotis neigiamas požiūris  į islamą. Pastebima, kad Vakarų šalys dažniausiai šią religiją susieja su Al-Qaeda judėjimu, Palestinos klausimu ir teokratiškuoju Iranu.  Be to, pirmąjį XXI amžiaus dešimtmetį vyravusi bloga Talibano reputacija Afganistane, filmų kūrėjo Theo van Gogho nužudymas Amsterdame, grasinimai Nyderlandų parlamento nariui Ayaanui Hirsi Ali neprisidėjo prie teigiamo musulmonų ir islamo įvaizdžio formavimo.

Nuo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio atvykėliai  iš Vidurio Rytų ar Šiaurės Afrikos buvo pradėti identifikuoti ne kaip imigrantai iš Maroko, Pakistano ar Turkijos, bet kaip musulmonai, keliantys grėsmę Europos visuomenės socialinei struktūrai. Teroristiniai išpuoliai, kuriuos vykdė mažos islamistų fanatikų grupės, ir tūkstančių vietinių Europos musulmonų radikalizavimas turėjo įtakos žemyne populiarėjančiai anti-musulmoniškai nuotaikai.

Vyraujantį priešiškumą musulmonams bei jų išpažįstamai religijai galima analizuoti per tokius žiūros kampus kaip smurtiniai išpuoliai prieš musulmonus, neigiamos visuomenės nuostatos ir skirtis gilinantis politinis diskursas. Kad būtų įmanoma atskleisti šiuos aspektus, pateikiami kelių Europos šalių pavyzdžiai.

Prancūzija

2019 m. Prancūzijoje žmonės plūdo į gatves, kad išreikštų protestą prieš didėjančią islamofobiją. Šalies musulmonai teigia, kad jie susiduria su diskriminacija, pavyzdžiui, per pokalbius dėl darbo yra prašoma pakeisti vardą į kažką labiau prancūziško. O moterims sunku susirasti darbą dėl hidžabo. Išties, prieš metus atlikta apklausa rodo, kad 4 iš 10 Prancūzijos musulmonų mano, kad jie yra diskriminuojami dėl savo religijos. Be to, yra nustatyta, kad daugiau nei 60 procentų apklaustų prancūzų tiki, kad islamas yra nesuderinamas su Prancūzijoje deklaruojamomis vertybėmis.

Taip pat  Prancūzijos valdžia yra priėmusi įstatymus, kurie apima religinių simbolių, įskaitant galvos ir kūno dengimą, draudimą nuo pradinės iki pat vidurinės mokyklos; ir draudžia tėvams, lydintiems vaikus į mokyklą, demonstruoti religinius simbolius.

O šių metų spalio pabaigoje Paryžiuje peiliu buvo subadytos dvi hidžabą nešiojančios musulmonės. Aukos teigė, kad girdėjo įžeidimus, tokus kaip bjaurios arabės ir grįžkite atgal į savo šalį. Manoma, kad incidentas galėjo kilti dėl didėjančios įtampos Prancūzijoje, kurią sukėlė istorijos mokytojo Samuelio Paty nužudymas.

Kalbant apie S. Paty nužudymą, pasipiktinimą tarp musulmonų tarptautiniu mastu sukėlė prezidento Emmanuelio Macrono komentarai, kad mokytojo gyvybės atėmimas – tai yra tipiškas teroro išpuolis. Macrono pareiškimas, kad islamas yra pasaulinė krizės religija, raginimas reformuoti islamą ir pastangos susieti ribinį teroristinį išpuolį su islamo esme papiktino musulmonus.

Jau kurį laiką šalies musulmonų bendruomenės nariai skundėsi padidėjusia islamofobija, kurią sukėlė šalies valdžia apribojusi musulmonų organizacijų veikimą.  Prancūzijos vidaus reikalų ministras Geraldas Darmaninas įsakė šešiems mėnesiams uždaryti Panteno mieste esančią Didžiąją mečetę, net jei visi musulmonai ir religiniai lyderiai Prancūzijoje ir kitur pasmerkė išpuolius kurie įvyko Nicoje ir Avinjone, bei S.Paty nužudymą.

Tokie veiksmai kelia nerimą šalyje gyvenantiems musulmonams. Kolektyvinė jų bendruomenės bausmė dėl teroristinio išpuolio yra pavojingas įvykis, kuris gali dar labiau atstumti musulmonus. Prancūzijos valdžia daro prielaidą, kad žmonės, vykdantys tas žiaurias žmogžudystes, yra musulmonai. Tyrimas apie islamistinį smurtinį ekstremizmą parodė, kad tie, kurie vykdo šiuos žiaurius veiksmus  neišmano islamo religijos, vertybių sistemos ir praktikos.

Nuotrauka: pixabay.com

Vengrija

Vengrijos valdančiosios partijos Fidesz atstovai ir kraštutinės dešinės veikėjai susiejo imigrantus ir islamą su nusikaltimais ir terorizmu, o musulmonus pabėgėlius ir migrantus dažnai vaizduoja kaip įsibrovėlius, kurie nori primesti savo kultūrą Europos tautoms ir žemyne įkurti islamo kalifatą. Šį naratyvą palaiko nuorodos į Vengrijos gynybinį karą prieš Osmanų imperiją nuo XIV amžiaus pabaigos ir Osmanų imperijos okupaciją XVI – XVII amžiuose. Imama manyti, kad Vengrija vėl tapo krikščioniškos Europos atrama ir privalo apsaugoti žemyną nuo musulmonų invazijos.

Šalies politikai yra įsitikinę, kad musulmonai negali sėkmingai integruotis į Vakarų visuomenes dėl aštrių islamo ir Vakarų vertybių skirtumų. Ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pareiškė, kad nemano, jog  musulmoniškos ir krikščioniškos visuomenės mišinys galėtų garantuoti taiką ir galėtų suteikti saugumą bei gerą gyvenimą žmonėms. V. Orbanas islamofobišką retoriką pateisina tuo, kad kalba už Vengrijos žmones, kurie nenori jokios migracijos.

Ministro pirmininko nuomone, dauguma pabėgėlių į Europą atvyksta ne todėl, kad bėga iš pavojingų sąlygų namuose, bet todėl, kad nori pasinaudoti ekonominėmis galimybėmis. Todėl jie turėtų būti laikomi įsibrovėliais, o ne pabėgėliais.

Didžioji Britanija

Remiantis 2019 metų duomenimis, 31 procentas Didžiosios Britanijos gyventojų mano, kad islamas kelia grėsmę britų gyvenimo būdui. Tuo tarpu daugiau nei trečdalis (36 proc.) žmonių yra įsitikinę, kad „islamas siekia Britanijos įstatymus pakeisti šariato įstatymais“.

Liberalūs skeptikai savo nuogąstavimus pateisina kultūriniais motyvais – jų manymu, islamas kelia grėsmę britų kultūrai bei skatina moterų ir mergaičių diskriminaciją. Pasak skeptikų, islamas propaguoja elgesio būdus, kurie engia moteris ir leidžia blogai su jomis elgtis.

Iš tikrųjų, dažnai islamofobijos aukomis tampa musulmonės. Šios moterys sulaukia įžeidžiančių komentarų dėl hidžabo nešiojimo, kuris yra matomas ne kaip religinė, o politinė praktika. Štai viena musulmonė dalijasi savo skaudžia patirtimi, kai gatvėje buvo išvadinta nindze: „Tai privertė mane labai bijoti … Bijojau išeiti į gatvę. Tai privertė mane nuolat galvoti, kad man reikia pradėti lankyti savigynos klasę, kad mokėčiau apsiginti ir apsaugoti savo vaikus … pradedi galvoti, kad kažkas įvyks ir verčia manyti, kad žmonės tavęs nekenčia dėl tavo aprangos“.  

Didžiosios Britanijos musulmonų bendruomenėje  paplitęs įsitikinimas, kad dėl islamofobiškų išpuolių padaugėjimo yra kaltas referendumas dėl noro išstoti iš Europos Sąjungos ir Boriso Johnsono paskyrimas ministru pirmininku. Verta akcentuoti, kad B. Johnsonas moteris, dėvinčias burkas, palygino su pašto dėžutėmis. O Ryanair vykdantysis direktorius Michael O’Leary pareiškė, jog patikra oro uostuose nėra pakankama užtikrinti saugumą ir vyrai musulmonai turėtų būti tikrinami papildomai. Tokius žodžius galima traktuoti, kaip visų musulmonų prilyginimą teroristams.

Nuotrauka: unsplash.com

Žlugusi multikultūrinės visuomenės vizija?

Vyraujanti situacija Europoje musulmonų ir islamo atžvilgiu neatrodo optimistiška ir teikianti daug vilčių. Tolerancijos stokoja ne tik Europos šalių visuomenės, bet ir valdantysis elitas ar kiti, aukštas pareigas užimantys, asmenys.  Nejaugi tai simbolizuoja vieningos, taikios multikultūrinės visuomenės žlugimą?

Šaltiniai

  1.  Allen, Chris „People Hate You Because of the Way You Dress“: Understanding the Invisible Experiences of Veiled British Muslim Women Victims of Islamophobia.” International Review of Victimology 21, no. 3 (September 2015), p. 287–301.
  2. An exodus of British Muslims is happening right under our noses – and still we’re asking whether Islamophobia exists
  3. Jocelyn Cesari, „Securitization of Islam in Europe”. Iš: Cesari, Jocelyn (ed.) (2009) Muslims in the West after 9/11. Religion, Politics, and Law.
  4. Mainstreaming Islamophobia in France
  5. Mix of Muslim, Christian society not possibly peaceful, Hungary’s Orban says
  6. Muslims in Europe: The Construction of a “Problem
  7. New statistics confirm what we already knew – Islamophobia is thriving in all parts of British society
  8. Thousands Protest Islamophobia in France
  9. Two Muslim women are stabbed under the Eiffel Tower by white female attackers shouting ‘Dirty Arabs’ after argument about dogs amid rising tensions after teacher was beheaded for Mohammed cartoons
  10. Viktor Orbán: Hungary doesn’t want ‘Muslim invaders’
Milda Janeikaitė

Tarptautinė politika, žmogaus teisės Vidurio Rytuose

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *