Toksiški santykiai, smurtas artimoje aplinkoje, kaip tai išgyvena vyras?

Iliustracija: Ruta Krau

Smurtas artimoje aplinkoje, kurį patiria moterys iš vyrų pusės yra ne vienintelė smurto forma, kuri egzistuoja visuomenėje. Smurtą patirti gali bet kas, moterys, vaikai, vyrai. Nesvarbu į ką nukreiptas smurtas, jis yra bet kokiu atveju nepriimtinas. Na, ir turbūt yra aišku, kad smurtas kone ryškiausias žmogaus teisių pažeidimas.

Smurtas – tik prieš moteris?

Bet kokiu atveju, kai kalbame tiek apie toksiškus santykius, tiek apie smurtą artimoje aplinkoje dažniausiai turime mintyje moteris. Tokią mintį turėti nėra klaidinga, nes yra nemažai statistinių duomenų, o ir daugelis visuomenininkų ir visuomenininkių kalba absoliučiai visame pasaulyje, jog daugeliu atveju būtent moterys tampa toksiškų santykių ir smurto artimoje aplinkoje aukomis. Na, pavyzdžiui, pagal oficialią statistiką, iš 10 asmenų patiriančių smurtą artimoje aplinkoje, 8 – moterys (82 proc.).

Žiūrint iš kitos pusės į šią statistiką tampa aišku, kad 2 (18 proc.) vyrai iš 10 asmenų, patiria smurtą. Ir net jei mes turime tokį mažą skaičių kaip 2, tai yra problema. Reiškia 2 iš 10 vyrų irgi jaučia grėsmę. Bėda ta, kad ši statistika, kuria aš remiuosi yra paremta tik fiziniu smurtu ir skaičiuojama tik iš tų atvejų, kurie kreipėsi į atitinkamas įstaigas. O kiek yra asmenų, kurie a) patiria ne fizinį smurtą, o pavyzdžiui, emocinę, seksualinę prievartą, persekiojimą, piktnaudžiavimą asmeniu?, b) kiek dar padidėtų smurto atvejų, jeigu moterys ir vyrai išdrįstų kreiptis į policiją patyrę bet kokį smurtą? Remiantis kitos apklausos duomenimis, kurią atliko Didžiosios Britanijos valdžia parodė, jog 9 proc. vyrų jų šalyje patiria smurtą artimoje aplinkoje, tai reiškia, kad 1.4 milijonai vyrų gyvena toksiškoje aplinkoje.

Kita bėda yra ta, kad šiek tiek esame primiršę vyrus ir nekalbame, o jei ir kalbame tai tikrai labai tyliai tiek visuomenei, tiek patiems vyrams apie tai, jog vyrai lygiai taip pat gali pakliūti į užgaulius santykius bei patirti smurtą artimoje aplinkoje.

Ar mokome vyrus atpažinti smurtą artimoje aplinkoje?

Gali būti, kad daugelis iš mūsų smurtą suprantame tik fizine prasme: kumščiu į akį, paprastas pavyzdys, kurį lengva atpažinti ir identifikuoti kaip smurtą. Tačiau ima kilti bėdų tada, kada turime kalbėti apie emocinį smurtą. Dažnu atveju, tai traktuojame kaip toksiškus santykius, kas nėra melas, tačiau visada yra naudinga dalykus vadinti tikraisiais vardais – toksiškas santykis yra emocinis smurtas prieš žmogų.

Todėl yra nepaprastai svarbu vyrams komunikuoti apie smurtą artimoje aplinkoje, paaiškinti, kad bet kokioje šalyje, bet kokioje kultūroje, bet kokioje religinėje bendruomenėje, heteroseksualūs ar homoseksualūs vyrai gali patirti smurtą.

Kokį smurtą dažniausiai patiria vyrai? Surašysiu atvejus ir jie tave gali nustebinti, bet tai yra traktuojama kaip smurtas. Taigi:

  • draudimas eiti į darbą/mokyklą;
  • neleidžiama matytis su šeima bei draugais;
  • šimtaprocentinė kontrolė tavo išlaidose, aprangoje, elgesyje, veikloje;
  • itin didelis pavydas ir bet kokiame kontakte bebūnant su kitu asmeniu (pavyzdžiui, draugė, draugu) yra įtariama išdavystė;
  • grąsina ginklu (kaip ir aišku viskas);
  • muša, stumdo, tranko, kandžioja tave, tavo gyvūną ar vaikus paties akivaizdoje, tarsi norint pamokyti, demonstruoti galią;
  • dėl smurto kaltina tave, tu kaltas;
  • seksualinė prievarta, verčia „mylėtis“ prieš tavo paties valią;
  • žemina tiek prieš pačią partnerę/partnerį, tiek prieš draugus, prieš šeimą, giminaičius ar socialinėje medijoje.

Taip, žinau, sakysi, kad visus šiuos išvardintus smurto atvejus patiria ir moterys. Patiria. Bet reikia padėti suprasti ir vyrams, jog jie irgi gali pakliūti, o ir matome, kad pakliūva į santykius pagrįstu smurtu, bet kokia jo išraiška. Vyrus reikia mokyti lygiai taip pat, kaip ir moteris atpažinti smurtą.

Kodėl vyrai nelinkę išeiti iš tokių toksiškų santykių?

Pirmiausiai reikėtų suprasti, kad nepriklausomai nuo lyties, užbaigti santykius, ypatingai užgaulius, nėra taip paprasta. Tai tampa net sunkiau: žmogus yra izoliuotas nuo draugų, šeimos, yra manipuliuojama juo, kontroliuojamas, fiziškai ir emociškai mušamas. Tačiau kokios konkrečios priežastys lemia, jog vyrai nelinkę užbaigti toksiškų santykių?

  1. Vyras jaučia gėdą. Ši gėda sukonstruota lyčių klišių pagalba, vyrai patyrę smurtą artimoje aplinkoje nėra įgalinti „pastovėti už save“, taip pat nenori sugriauti tėčio, „tikro“ vyro rolės. Toje pačioje apklausoje, kurią minėjau anksčiau (atlikta Didžiojoje Britanijoje), vienas vyras rašė, kad kai jis pasipasakojo draugams ką patiriantis santuokoje, iš jo draugai ėmė juoktis.
  2. Religinė bendruomenė/idėjos gali teigti, kad jeigu tu patiri bet kokį smurtą tai yra tai ko tu nusipelnei.
  3. Daugelis vyrų netiki, kad jiems gali padėti institucijos, dėl patiriamo smurto, todėl niekur nesikreipia. Kodėl jie netiki? Nes, o kas patikės vyru, kad jis patiria emocinį arba fizinį smurtą, taip? Tik 20 proc. vyrų kreipiasi į policiją ar prašo psichologinės pagalbos patyrus smurtą artimoje aplinkoje, rašo Psychology Today.
  4. Neigimas. Kaip ir moterys esančios toksiškuose santykiuose, patiriančios smurtą dažnai neigia ir pateisina vyro smurtą. Tai vyrų vietoje yra lygiai tas pats, vyras taip yra mylintis asmuo, gali būti, kad myli partnerį/partnerę, todėl pateisina visus veiksmus, kurie yra nukreipti prieš vyrą.
  5. Jeigu vyras turi sukūręs šeimą, nori apsaugoti vaikus, todėl lieka šiuose santykiuose. Žinoma, vyras gali nerimauti, kad išsiskyrus su žmona/partnere vaikai bus atimti iš jo. O jie gali būti atimti, nes žinome visi valstybių požiūrį į tėtį ir į mamą – jis skiriasi kardinaliai, todėl teisėjai skyrybų procese yra linkę vaikus atiduoti motinai, ne tėvui.

Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad turime sustiprinti aukos vaidmenį/poziciją, neleidžiant smurtautojai ar smurtautojui bėgti nuo atsakomybės. O auką sustiprinsime tada, kada mokyti pradėsim tiek vyrus, tiek moteris atpažinti smurtą, dar mokykloje.

Šaltiniai

  1. Lawrence Robinson, Jeanne Segal, Help for Men Who Are Being Abused, HelpGuide, 2019
  2. Rob Whitley, Domestic Violence Against Men: No Laughing Matter, Psichology Today, 2019
  3. Smurto artimoje aplinkoje statistika, Oficialus statistikos portalas, 2018
Marija Serbintaitė

Lyčių studijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *