Vyriškumo evoliucija: patriarchalinio vyriškumo krizė, kurią išgyvena millennials‘ų vyrai

Iliustracija: Ruta Krau

Prieš kokius gerus dešimt metų diskutavome su tėčiu ir abu sutarėm, vyrams reikia eiti į kariuomenę, nes tada išmoks būti „tikru vyru“. Taip, aš su šiuo teiginiu prieš gerus dešimt metų sutikau. Per dešimt metų mano transformacija įvyko kardinaliai, manau tėčio taip pat. O kaip kitų? Nežinau, gal net ir sunku pasakyti, antra vertus, yra aiškiai matoma išsilaikiusi patriarchalinė visuomenė ir patriarchalinis vyriškumas, kuris aiškiai diktuoja sąlygas, koks turėtų būti „tikras“ vyras, dažnu atveju, čia vyriškumas yra siejamas su fizine ištverme bei jėga.

Mano galva, patriarchalinis vyriškumas po truputį ima griūti, todėl yra populiaru tarp kai kurių visuomenės narių teigti, jog tikrų vyrų nebėra, mat praėjusio amžiaus vyriškumas lyginamas su šiuolaikiniu vyru. Jau vien tai, kad atsiranda vis daugiau vyrų kalbančių apie lyčių lygybę, vis daugiau vyrų ima drąsiai pasakoti apie išgyventą depresiją, vyrai atsiveria ir apie jų kūno stereotipizavimą rodo, kad patriarchalinis vyriškumas išeina lauk iš nūdienos visuomenių.

Tik primenu, kad tradicinis vyras niekada neatskleis nei jausmų, lyčių nelygybėje problemos nematys, leis sau laisvai laidyti seksistinius juokelius draugų ar kolegų kompanijoje, kurių millenials‘ų kartos žmonės ne itin supras. Tad gal  iš tiesų patriarchalinis vyriškumas griūva į šipulius, o vyriškumas tiesiog evoliucionuoja? Tik tą evoliuciją kai kurie mėgsta pavadinti vyriškumo krize. Todėl savo tekste aš vietoj vyriškumo krizės pervardinsiu į evoliuciją, kuri beje irgi nėra žibuoklėmis išklota.

Kadangi jau kalbame apie vyriškumo evoliuciją, labai norisi čia pažymėti millennials‘ų kartos vyrus, kurie turbūt būtent šiuo laiku dažniausiai  klausia savęs, koks aš vyras, koks turėtų būti vyriškas vyras ir t.t.

Marija Serbintaitė

Tėčio vyriškumas ir modernusis vyriškumas

Iš tiesų, millennials‘ų kartos vyrui šių dienų būvyje nėra lengva, nes jis tarsi laviruoja tarp savo tėčio vyriškumo ir to vyriškumo, kurį siūlo modernybė. Todėl čia vis ir kyla susikivirčijimai. Štai dar visai neseniai, aš pati sakiau, kad „tikras“ vyras privalo eiti į kariuomenę. Dabar klausiu jau kitaip, ar vyras įrodo vyriškumą eidamas į kariuomenę? Ar tik taip, jis gali apibrėžti savo vyriškumą?

Vertėtų pabrėžti dar ir tai, kad patriarchalinis vyriškumas nebūtinai turi amžiaus ribą. Taip, millennials‘ų kartos tėčiai dažniau būna įsikibę tradicinio vyriškumo modelio, tačiau ir penkiasdešimtmečiai gali drąsiai žygiuoti kartu su šiuolaikiškumu. Lygiai taip pat ir ne visi millennials‘ai siekia tapti modernybės vyru. Tarp šių dviejų skirčių atsiranda nemažai veiksnių, kurie nulemia vienokį ar kitokį vyro pasirinkimą, pavyzdžiui, svarbu atsižvelgti, koks vyro išsilavinimas (aukštasis ar vidurinis), kokioje geografinėje srityje jis gyvena (provincijoje, kaime ar mieste), koks raštingumo lygis, kokiai ekonominei klasei priklauso. Dažnu atveju, gyvenantys kaime ar provincijoje, priklausantys žemesnėje socialinėje klasėje vyrai labiau linkę savo elgesį modeliuoti pagal tradicinio vyriškumo taisykles. Be abejonės, tai nėra taisyklė.

Šiuolaikinis vyras – koks jis?

Šiuolaikinis vyras yra mažai panašus į tą, koks buvo XX a., kitaip sakant, šiuolaikinį vyrą mažai kas sieja su tuo, kuris augo ir užaugo pagal tradicinio vyriškumo modelį. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad šiuolaikinis vyras greičiausiai nebus apsėstas nuolatinės sekso minties, jo pasaulėžiūra bus plati, tolerancijos lygis kils į padebesius, be to stengsis būti geru vyru ir puikiu tėčiu (jei jis turi tikslą kurti šeimą), jeigu jo svajonė tapti lyderiu, jis nebus tas, kuris „lips per galvas“, o anaiptol, šiuolaikinis vyras lyderis tas, kuris siekia įkvėpti esančius aplinkui, atjaučiantis ir nebijantis laisvai demonstruoti savo jausmų. Tačiau bet kokiu atveju, millennials‘ai jaučia šiuo metu didžiulį spaudimą. Ir tas spaudimas, mano suvokimu, yra atėjęs iš patriarchalinio vyriškumo nuotrupų – būti viskuo: užkurti grilį, sušukuoti dukrai plaukus, pakeisti sūnui sauskelnes, būti nepriekaištingu vyru savo žmonai, partempti maišus pinigų ir būti sėkmingam karjeroje, pasak Hill Holliday, Origin atlikto tyrimo. Kitaip tariant, galime drąsiai teigti, kad millennials‘ų vyrai yra kone kritiniame momente.

Turbūt yra įdomu pasižiūrėti į skaičius, kaip tas pokytis realiai matosi tarp millennials‘ų vyrų ir tradicinio vyriškumo. Origin tyrime dalyvavo 1800 vyrų ir 400 moterų įvairių rasių, įvairių kartų ir iš įvairių šeimų asmenys. Iš karto noriu pasidalinti man įdomiausiais tyrimo rezultatais, kurie buvo gana netikėti: 92 proc. apklaustųjų mano, kad vyriškiausias užsiėmimas yra BBQ ir tai visiškai nesikerta su modernybe. O 65 proc. žmonių galvoja, kad vyro pareiga yra užtikrinti šeimos finansinį stabilumą.

92 proc. apklaustųjų mano, kad vyriškiausias užsiėmimas yra BBQ ir tai visiškai nesikerta su modernybe. O 65 proc. žmonių galvoja, kad vyro pareiga yra užtikrinti šeimos finansinį stabilumą.

Hill Holliday tyrimas

Tuo tarpu, jeigu išskirstytumėm millennials‘us ir jų „tėčius“ (turima omenyje vyrus, kurie atitiktų millennial vyrų tėčių amžių), rezultatus įvairiose srityse atrastume kitokius, pavyzdžiui, 75 proc. millennials‘ų tėčių mano, kad jie yra pagrindiniai šeimos globėjai, aprūpintojai, o 93 proc. millennials‘ų būtų laimingi, jeigu ir moteris ir vyras dalintųsi buities našta bei finansiniu šeimos aprūpinimu. Taip pat 60 proc. millennials‘ų tėčių teigė, kad dėl to, jog jie tapo šeimos pagrindiniais aprūpintojais tai darė įtakos jų karjeros pasiekimams.

Taigi, millennial vyrai yra kitokie, nei prieš tai kartoje buvę, bet yra tam tikrų ir užsilikusių dalykų, kurie matomai  yra perduodami iš kartos į kartą. Tokie kaip, millennial vyrai vis dar galvoja, kad grilis ir sportas, automobilio tvarkymas ar buitinių dalykų taisymas, labiausiai juos daro vyriškais, o vienas svarbesnių jų užduočių – apsaugoti šeimą, kas juos daro geru vyru.

Šie teiginiai tarsi prieštarauja vienas kitam, bet iš jų galima puikiai pamatyti priešpriešą tarp patriarchalinio vyriškumo lūkesčių bei modernybės socialinių lūkesčių. Bet kokiu atveju yra aiškiai matyti, kad nors ir dėl susidariusios priešpriešos tarp perduodamų socialinių lūkesčių ir modernaus vyriškumo, millennials‘ai nebijo perimti ir keisti vyriškumo vaizdinio. Tai pavyzdžiui, šeimoje visiškai atsiduoti vaikų auginimui millennials‘ų kartos vyrui nėra nieko gėdingo ar keisto, kas sofos patriarchui būtų neįprasta auginant vaikus tokių pačių metų.

Patriarchalinis vyriškumas aptariamiems vyrams nebetinka dar ir dėl to, kad millennials‘ai nori turėti saugią vietą, kurioje galėtų kalbėti apie savo jausmus, tyrime net 94 proc. millenials‘ų amerikiečių teigė, kad jie nori jaustis saugiai komunikuojant apie savo išgyvenimus. Tame pačiame tyrime, jie išskyrė kas itin svarbu, tai yra sąžiningumas, pagarba moterims, emocinis brandumas. Patriarchalinio vyriškumo kultūroje tokie dalykai regis, kartais net neegzistuoja. Todėl iš tyrimo rezultatų, galima matyti, kaip keičiasi supratimas apie vyriškumą.

Taigi, millennials‘ams rodosi yra sunku, nes jie laviruoja tarp dviejų vyriškumo tipų. Tai iš tiesų įneša tam tikro nestabilumo, netikrumo jausmą. Nes tas amžinas klausimas, tai koks turėtų būti vyras XXI a.?, regis nėra pilnutinai atsakytas būtent dėl to, kad visuomenėje patriarchalinis vyriškumas vis dar egzistuoja. Gera žinia yra ta, kad tradicinis vyriškumas, kuris yra toksiškas tiek patiems vyrams, tiek jų aplinkai po truputį žlunga. Aišku, jis greitai nenusibaigs dėl begalės priežasčių, tačiau millenials‘ai regis sparčiu žingsniu keičia vyriškumo modelį, kuris pritiks būtent mūsų naujajam pasauliui.

Ir pabaigų pabaigai, kadangi aš praktiškai esu pasigyvenusi Youtube tai galiu parodyti įdomių dalykų kitiems ir kitoms, griebk vaizdo įrašą, kuriame millennials‘ai kalbasi su savi tėčiais apie lyčių lygybę, nenusivilsi:

Puslapiai: 1 2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *