TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 03 05 – 03 12

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Jungtinių Tautų lyčių lygybės ir moterų įgalinimo padalinys (angl. United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women, arba UN Women) kartu su tarptautine nacionalinių parlamentų organizacija Inter-Parliamentary Union (IPU) pristatė atnaujintą žemėlapį, kuriame pateikiamas moterų dalyvavimas politikoje, t.y. valstybės ir vyriausybės vadovės, parlamentarės, ministrės.

Remiantis naujausiais duomeninimis pastebimas nematytai aukštas moterų dalyvavimas politikoje visame pasaulyje. Daugiausiai (50-65 proc.) moterų atstovauja Ruandoje, Kuboje ir Jungtiniuose Arabų Emiratuose. Mažiausiai (0,1 – 4,9 proc.) – Libane, Maldyvuose, Omane, Kuveite ir Jemene. Pasaulinis moterų dalyvavimo politikoje vidurkis – 25,5 proc.

Nors ir pastebimi teigiami pokyčiai, ekspertai įspėja, kad moterys vis dar yra nepakankamai atstovaujamos visuose valdžios lygiuose net ir praėjus 26 metams nuo Pekino deklaracijos ir veiksmų plano platformos, priimtos 1995 m. per ketvirtąją pasaulinę moterų konferenciją, kuri vyko Pekine, Kinijoje.

Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas apie žmogaus tiesių situaciją Mianmare Tom Andrews įspėja, jog Mianmaro karinės chuntos ypatingai žiaurus atsakas į taikius šalies protestuotojus galimai atitinka įstatymų nustatytą nusikaltimų prieš žmoniją ribą.

„Mianmaro gyventojams reikia ne tik palaikymo žodžių, bet palaikančių veiksmų. <…> Jiems reikia tarptautinės bendruomenės pagalbos“, – kalbėjo T. Andrews, ragindamas suburti skubią koaliciją, skirtą Mianmaro civilių gyventojų saugumui užtikrinti. Pasak T. Andrews ši koalicija turėtų imtis šių veiksmų:

  1. Sustabdyti lėšas, skirtas chuntai, įskaitant taikant tikslines sankcijas chuntos verslo įmonėms ir Mianmaro naftos ir dujų įmonei, kuri yra didžiausias Mianmaro pajamų šaltinis;
  2. Įvesti tarptautinį ginklų embargą;
  3. Užtikrinti atsakomybę už nusikaltimus per nacionalinius teismus, taikant visuotinę jurisdikciją, jei JT Saugumo taryba neperduotų klausimo Tarptautiniam baudžiamajam teismui;
  4. Bendradarbiauti su Mianmaro pilietine visuomene ir pagalbos organizacijomis ir, kai tik įmanoma, teikti humanitarinę pagalbą;
  5. Paneigti karinės chuntos pripažinimą teisėta Mianmaro valdžia.




Antradienį Jungtinių Tautų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbtas tyrimas parodė, kad per pastarąjį dešimtmetį smurtas prieš moteris buvo pasireiškęs „kiekvienoje pasaulio šalyje ir kultūroje“.

Naujausi turimi atskleidė, kad smurtas prieš moteris tebėra plačiai paplitęs, kartais prasidedantis dar ankstyvoje vaikystėje. Iš viso apie 736 mln. moterų visame pasaulyje (tai sudaro trečdalį visos moterų populiacijos planetoje) per visą savo gyvenimą bent kartą yra patyrusios fizinį ar seksualinį smurtą.

„Smurtas prieš moteris <…> daro žalą milijonams moterų ir jų šeimoms, o COVID-19 pandemija jį tik dar labiau sustiprino. Tačiau skirtingai nei COVID-19, smurto prieš moteris negalima sustabdyti vakcina“, – kalbėjo PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Antradienį buvusio JAV policijos pareigūno Derek Chauvin teismo procese dėl 2020 metų gegužės mėnesį įvykusio neginkluoto juodaodžio George Floyd nužudymo buvo išrinkti pirmeji prisiekusieji.

D. Chauvin, kaip matyti gegužės 25 dieną nufilmuotame vaizdo įraše, ilgiau nei aštuonias minutes keliu spaudė G. Floyd kaklą, kol šis neteko sąmonės. G. Floyd buvo sulaikytas už tai, kad maisto prekių parduotuvėje atsiskaitė galimai padirbtu 20 JAV dolerių vertės banknotu.

G. Floyd mirtis paskatino masinius protestus visame pasaulyje, kovojant prieš rasizmą ir policijos brutalumą.

Ketvirtadienį Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertai paragino JAV prezidentą Joe Biden „padaryti viską, kas įmanoma, kad mirties bausmė JAV butų panaikinta tiek federaliniu, tiek ir valstijų lygmeniu“ .

Šis raginimas paskelbtas po to, kai paskutiniaisiais buvusio JAV prezidento Donald Trump prezidentavimo metais federalinės egzekucijos buvo atnaujintos ir mirties bausmė įvykdyta 13-ai žmonių.

„Mes raginame Prezidentą, taip pat ir Kongreso narius, tvirtai remti įstatymų leidybos pataisas oficialiai panaikinant mirties bausmę.“, – kalbėjo ekspertai. 

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *