TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 03 12 – 03 19

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Kovo 15d. buvo minimas tebevykstančio Sirijos pilietinio karo dešimtmetis. Šio pilietinio karo ištakomis laikomi taikūs protestai, prasidėję 2011 m. pradžioje, kuriuos paskatino protestų ir karų, vykstančių Šiaurės Afrikoje ir Viduriniuosiuose Rytuose, banga, dar žinoma kaip Arabų pavasaris (angl. Arab Spring).

Jungtinių Tautų organizacija pasidalino vaizdo įrašu, kuriame galima išgirsti 100 žmonių liudijimus ir pasakojimus apie karą Sirijoje ir jų lūkesčius ateičiai. Taip pat galima rasti ir 16 fotografų nuotraukų parodą “Norėčiau, kad tai būtų tik sapnas. Balsai iš Sirijos” (angl. I wish it had been a dream. Voices from Syria), su trumpomis istorijomis, paaiškinančiomis, kaip jie tapo fotografais, fiksuojančiais situaciją Sirijoje.

“Mes niekada negalvojome, jog pasieksime dabartinį konflikto tašką. Mes galvojome, kad krizė užtruks tik dieną ar dvi”, – kalbėjo viena Sirijos pilietė.

JT duomenimis, nuo konflikto pradžios apie 6 mln. Sirijos gyventojų tapo šalies viduje perkeltais asmenimis, taip pat daugiau nei 5 mln. Sirijos gyventojų buvo priversti palikti savo šalį. Šiuo metu šalyje yra apie 13 mln. gyventojų, kuriems reikia humanitarinės pagalbos, kas sudaro daugiau nei 60 proc. šalies gyventojų.

Japonijos apygardos teismas savo naujajame sprendime priėmė nuostatą, jog draudimas tos pačios lyties poroms susituokti yra “prieštaraujantis Japonijos Konstitucijai”, nes tai pažeidžia teisę į lygybę. Tai yra pirmasis toks teismo sprendimas šalyje.  

 „Iki šio teismo nuosprendžio, Japonija atsiliko vykdydama savo įsipareigojimus gerbti ir ginti LGBT žmonių teises. Įstatymo projektas, skirtas skatinti „supratimą“ apie LGBT bendruomenės atstovus ir jų žmogaus teises buvo tęsiamas daugelį metų, tačiau vis dar netapo realiu įstatymu. Vyriausybė turi nustoti atidėlioti ir nuodugniai peržiūrėti visus susijusius įstatymus, politiką ir praktiką, kad būtų panaikinta tos pačios lyties porų diskriminacija visose gyvenimo srityse“, – kalbėjo Amnesty International atstovas Suki Chung.

Pasak Amnesty International, tai yra progresyvus ir pozityvus žingsnis link visapusiškos žmonių lygybės užtikrinimo. Tikimąsi, jog šis teismo sprendimas bus svarbus precedentas tos pačios lyties poroms, norinčioms susituokti Japonijoje.

Trečiadienį 21 m. vyras buvo apkaltinas aštuonių azijiečių kilmės amerikiečių nužudymu SPA centruose Atlantos mieste, Džiordžijos valstijoje (JAV). Nors pats įtariamasis neigia “rasinio motyvo buvimą”, šis įvykis ypač sukrėtė azijiečių kilmės amerikiečių bendruomenę.

Pastaraisiais mėnesiais JAV fiksuojamas padidėjęs pranešimų apie fizinius azijiečių kilmės žmonių išpuolius kiekis. Ekspertų ir visuomenininkų nuomone, išpuolius ir neapykantos kalbą kursto pandemijos metu plačiai paplitusios frazės, tokios kaip “kiniškas virusas”, perkeliant atsakomybę Kinijai dėl COVID-19 viruso atsiradimo ir paplitimo.

Pasak žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch”, vyriausybės turėtų imtis skubių veiksmų ir akylai stebėti rasistinius išpuolius prieš azijiečius ir azijiečių kilmės žmones, siekiant užkirsti kelią rasistiniam ir ksenofobiniam smurtui bei diskriminacijai, kuri padidėjo dėl COVID-19 pandemijos. 

Ketvirtadienį Jungtinių Tautų agentūros paragino skubiai kovoti su žmonių diskriminacija dėl amžiaus (angl. ageism), teikdamos, kad „neigiami stereotipai bei išankstinis nusistatymas ar požiūris į žmones, vertinant juos pagal amžių, ne tik didina socialinę izoliaciją, tačiau taip pat silpnina šalis ekonomiškai”.

Naujojoje ataskaitoje Pasaulio sveikatos organizacija, JT gyventojų fondas, Ekonomikos ir socialinių reikalų departamentas ir JT Žmogaus teisių taryba įspėjo, kad amžiaus diskriminacija daro neigiamą įtaką svarbiausioms sveikatos, socialinių reikalų bei teisinėms institucijoms. Tyrimų duomenimis, maždaug kas antras žmogus pasaulyje laikosi  „vidutiniškai ar labai stipriai išreikštų diskriminavimo dėl amžiaus nuostatų”.

„Amžiaus diskriminavimas kenkia visiems – tiek vyresnio, tiek ir jaunesnio amžiaus žmonėms. Tai yra plačiai paplitusi diskriminacijos forma, įsitvirtinusi ne tik žmonių požiūriuose, tačiau ir politikoje, įstatymuose bei institucijose. Mes vis dar nepripažįstame jos žalingo poveikio žmogaus orumui ir lygioms galimybėms”, – kalbėjo JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet.

Ketvirtadienį tarptautinė nevyriausybinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International” paskelbė raštą, kuriame ragina “nutraukti represijas prieš žmogaus teisių gynėjus Baltarusijoje”. Pasak žmogaus teisių gynėjų, Baltarusijos valdžia, siekdama nutildyti visus vyriausybės kritikus, vis dar aktyviai ir aršiai vykdo bauginimo kampaniją prieš pilietinę visuomenę.

Po 2020 m. rugpjūčio mėn. suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų, šimtai tūkstančių žmonių visoje šalyje išėjo į gatves, protestuodami prieš, piliečių įsitikinimu, nelegitimių rinkimų rezultatų paskelbimą.

Taikūs protestai ir represijos prieš protestuotojus tęsiasi iki šiol. Už dalyvavimą taikiose demonstracijose jau areštuota daugiau kaip 33 000 Baltarusijos piliečių. Vyrauja plačiai paplitę įtarimai apie valdžios taikomas žiaurias susidorojimo su opozicija priemones, tokias kaip taikių protestuotojų kankinimas.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *