Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!
Gvinėjos kariuomenė konsoliduoja savo valdžią po įvykusio perversmo. Perversmą prieš Gvinėjos prezidentą Alpha Conde įvykdę kariškiai sekmadienį paskelbė, jog perėmė politinį vadovavimą šalies regionuose ir apygardose.Jungtinės Valstijos, Jungtinės Tautos bei Afrikos Sąjunga revoliuciją (trečiąją Centrinėje ir Vakarų Afrikoje nuo balandžio mėnesio) pasmerkė ir paragino nedelsiant atkurti civilinę vyriausybę. Vakarų Afrikos valstybių ekonominė bendrija (VAVEB) pareiškė apie sankcijų taikymą ir ketvirtadienį numatė surengti skubų posėdį. A. Conde 2010 m. tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu Gvinėjos prezidentu, tačiau jo siekis pakeisti konstituciją ir apeiti dviejų kadencijų ribą 2020 metais sukėlė protestus. Sekmadienį sostinėje Konakryje buvo girdėti šūviai, o A. Conde buvo suimtas kariškių. Karinių specialiųjų pajėgų vadas Mamady Doumbouya pareiškė, kad vyriausybė buvo paleista, o šalies konstitucija – panaikinta.
Kongo Demokratinės Respublikos šiaurės rytuose per savaitgalį įvykusį išpuolį žuvo mažiausiai trisdešimt žmonių, pranešė vietos ir Jungtinių Tautų šaltiniai. Jų teigimu, įtariama, kad užpuolikais buvo džihadistai iš Sąjungininkų demokratinių pajėgų ginkluotos grupuotės. Pasak vieno civilio, dalyvavusio ieškant žuvusiųjų kūnų, dauguma aukų buvo užpultos mačetėmis arba nušautos. Sąjungininkų demokratinių pajėgų organizacija, kurią Jungtinės Valstijos yra pripažinusios teroristine grupuote, laikoma žiauriausia iš daugybės ginkluotų sukarintų grupuočių, besislapstančių naudingųjų iškasenų turtingoje rytinėje Kongo Demokratinės Respublikos dalyje.
Afganistane šiuo metu yra sprendžiami gyvybės ir mirties klausimai, o Afganistano gyventojai laukia, kol paaiškės, kaip toliau atrodys jų gyvenimas. Vienas iš tokių klausimų – švietimo prieinamumas. Kai talibai paskutinį kartą buvo valdžioje, švietimo neprieinamumas absoliučiai daugumai mergaičių ir daugumai berniukų buvo vienas iš daugybės šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų, kuriuos JAV ir jų sąjungininkai paminėjo 2001 metais nušalindami talibus. Naujoji Afganistano vyriausybė ir jos užsienio rėmėjai kaip didžiausią sėkmę nurodė mokyklų sistemos atkūrimą. Gausėjant pranešimų apie mergaičių švietimo ir moterų galimybių dirbti apribojimus, tarptautinė bendruomenė turėtų padėti apsaugoti visų afganų teisę į mokslą pagal tarptautinę teisę bei priminti Talibanui apie šiuos įsipareigojimus.
Sirijos saugumo pajėgos sulaikė, slapstė ir kankino Sirijos piliečius, į tėvynę grįžusius po prieglobsčio paieškų užsienyje. Organizacija „Amnesty International” naujoje ataskaitoje užfiksavo daugybę žiaurių pažeidimų, kuriuos Sirijos žvalgybos pareigūnai įvykdė prieš 66 sugrįžusius asmenis, įskaitant 13 vaikų. Tarp šių pažeidimų nustatyti penki atvejai, kuomet grįžę į Siriją sulaikytieji mirė nelaisvėje, o 17 priverstinai dingusių asmenų likimas tebėra nežinomas. Daliai valstybių įskaitant Daniją, Švediją ir Turkiją, ribojant apsaugą ir spaudžiant pabėgėlius iš Sirijos grįžti namo, „Amnesty International“ ataskaitoje pateikti sukrečiantys liudijimai įrodo, jog nėra saugu grįžti į nei vieną Sirijos dalį. Grįžtantieji pasakojo minėtai organizacijai, jog žvalgybos pareigūnai, kaltindami pabėgėlius neištikimybe ar „terorizmu“, yra akivaizdžiai nusitaikę į juos tik dėl jų sprendimo palikti Siriją.
Etiopijoje daugiau kaip 13,6 mln. žmonių dėl ilgalaikio bendro sausros, potvynių, dykumos skėrių invazijos, rinkos sutrikimų, aukštų maisto kainų ir COVID-19 pandemijos poveikio patiria maisto nepriteklių. Padėtį dar labiau pablogino neseniai šiaurinėje šalies dalyje išplitęs konfliktas. Šį mėnesį Pasaulio maisto programa (WFP) pradėjo teikti skubią pagalbą bendruomenėms regionuose, kurie ribojasi su karo draskomu Tigrajaus regionu. Iki šiol dėl konflikto 300 000 žmonių buvo priversti palikti savo namus, o 1,7 milijono – persikelti į gretimas Afaro ir Amharos provincijas. Koordinuojant veiksmus su Etiopijos federalinės ir regioninės valdžios institucijomis, siekiama pasiekti 530 000 žmonių Afare ir 250 000 žmonių Amharoje. Operacija bus plečiama didėjant poreikiams ir gavus lėšų.